Czy miasto Tczew wykupi wiatrak na ulicy Wojska Polskiego? Prezydent komentuje

  • 09.06.2021, 08:29
  • Redakcja
Czy miasto Tczew wykupi wiatrak na ulicy Wojska Polskiego? Prezydent komentuje fot. Dawny Tczew

Podziel się:

Oceń:

Już w roku 2016 Urząd Miejski rozpoczął starania o wykupienie tego zabytku z rąk prywatnych.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, radny Łukasz Brządkowski w imieniu "Dawnego Tczewa" złożył wniosek do prezydenta Mirosława Pobłockiego, o zakup zabytkowego wiatraka, znajdującego się w Tczewie, przy ulicy Wojska Polskiego. O tym, skąd pomysł na tego typu inwestycję, mówi sam radny:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Na ostatniej sesji złożyłem wniosek o ponowienie starań, o wykupienie z rąk prywatnych wiatraka, znajdującego się przy ulicy Wojska Polskiego. Miasto te starania rozpoczęło już w roku 2016 i wtedy na przeszkodzie stanęły dwie kwestie: po pierwsze, niedokończone sprawy spadkowe, związane z przejęciem tego obiektu, a po drugie, wysoka cena, ponieważ sprzedający zażądali wówczas około miliona złotych. Od tego czasu kontakt w tej sprawie się urwał. 

~ Łukasz Brządkowski, Dawny Tczew

 

W ciągu 5 lat obiekt stał się miejscem zaniedbanym i zaśmieconym. W jego pobliżu często zbierają się osoby bezdomne, a w obiekcie mieszkalnym nikt nie zamieszkuje. Sam wiatrak ulega powolnej degradacji, o czym świadczy m.in. drzewo, które na nim wyrosło. 

 

Patrząc na historię tego wiatraka, który w latach 80 został sprzedany osobom prywatnym, ponieważ znajdował się w ruinie, chcielibyśmy uniknąć powtórki z historii. Chcielibyśmy, aby miasto wiatrak wykupiło, żeby ten zabytek nie uległ dewastacji i bezpowrotnemu zniszczeniu. Musimy pamiętać o tym, że wiatrak ma ogromny potencjał, ponieważ jest to jeden z niewielu tego typu obiektów, który znajduje się w centrum miasta. Wiatrak był też przez wiele lat w logotypie Tczewa, dlatego moim zdaniem miasto powinno dopilnować tego, żeby został wykupiony.

~ Łukasz Brządkowski, Dawny Tczew

 

Wykupienie wiatraka przez miasto jest szansą na uratowanie tego zabytku przed dewastacją, a w dalszej perspektywie może on stać się kolejną atrakcją naszego miasta. W sprawie zakupu nieruchomości wypowiedział się także Prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Temat generalnie jest bardzo trudny, bo rzeczywiście jeszcze w latach 80' miasto sprzedało ten wiatrak prywatnemu właścicielowi i później, kiedy ten właściciel nie spełniał oczekiwań miasta, jeśli chodzi o konieczne remonty, zaczęły się działania związane z odkupieniem i te działania trwają już od 10 lat. Najpierw zwróciliśmy się do właścicieli, że chcemy to kupić. Oni odpowiedzieli, że nie są zainteresowani. Następnie właściciele zmarli i pojawił się problem z tym, kto jest spadkobiercą.

~ Mirosław Pobłocki, Prezydent Tczewa

 

Jak aktualnie kształtuje się dalsza przyszłość wiatraka? 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Sytuacja jest taka, że po raz kolejny są ponawiane propozycje kupna, aczkolwiek ostatnia oferta ze strony właścicieli opiewa na kwotę 1 200 000 zł i według mnie jest ona wygórowana. W międzyczasie na stronie jednej z firm dokonujących obrotu nieruchomościami, pojawiła się oferta sprzedaży wiatraka. Nie sądzę, aby do sprzedaży doszło, ponieważ miasto posiada prawo pierwokupu.

~ Mirosław Pobłocki, Prezydent Tczewa

 

Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Aktualnie wciąż prowadzone są działania związane z ochroną konserwatorską.

Redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
oki
oki 10.06.2021, 14:15
Wierzę Ciśnień oddajcie mieszkańcom i turystom.

Pozostałe