Rozrywka nie musi oznaczać cierpienia dzikich zwierząt. 8 czerwca to Dzień Cyrku bez Zwierząt

  • 08.06.2021, 10:34
  • Redakcja
Rozrywka nie musi oznaczać cierpienia dzikich zwierząt. 8 czerwca to Dzień… fot. pixabay

Podziel się:

Oceń:

Dzień Cyrku bez Zwierząt to okazja dla osób, którym zależy na obronie praw i dobru zwierząt, by zaprotestować przeciwko wykorzystywaniu lwów, tygrysów czy fok w przedstawieniach cyrkowych.

8 czerwca obchodzimy Dzień Cyrku bez Zwierząt. Cyrk kojarzy nam się z zabawą, ale cały czas zdarza się, że zwierzęta spędzają tam nawet całe życie w klatkach i ciężarówkach. O tym dlaczego tak ważna jest walka o cyrk bez wykorzystywania zwierząt, mówi obrońca ich praw, Sara Piotrowicz:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zwierzęta to są istoty czujące i zdolne, tak jak i my, do odczuwania bólu fizycznego. Są też w stanie wykształcać różne traumy psychiczne kojarzące się z uwięzieniem i byciem ofiarą tortur. 

Dzieci, które kochają zwierzęta, nieświadomie  biorą udział w widowisku pełnym przemocy. Komitet Psychologi Polskiej Akademii Nauk w marcu 2015 roku  uznał oficjalnie, że spektakle cyrkowe z udziałem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych i potencjalnie szkodliwe dla procesu wychowywania młodych dzieci.

- Sara Piotrowicz

 

Co jest główną siłą napędową walki o prawa zwierząt?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Niezależnie od poglądów politycznych dobrostan tych zwierząt powinien być ważny dla każdego z nas. 

 

Są jednak miejsca w których nie wykorzystuje się zwierząt. Jednym z najpopularniejszych na świecie jest Cirque du Soleil:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jest on tworzony przez artystów, gimnastyków. Powstał z takiego zamysłu, żeby być cyrkiem z prawdziwego zdarzenia, który nie jest skoncentrowany na tych zwierzętach i na tym żeby zarobić na ciekawości, tylko żeby wykorzystać sztukę do tworzenia cyrku i skoncentrować na artyście.

 

To nie jedyny cyrk etyczny:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie internetowej kampanii cyrkbezzwierzat.pl

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe