"Porozmawiajmy o transporcie w Tczewie." - Warsztaty w ramach OMGGS już 15 czerwca

  • 08.06.2021, 12:11
  • Redakcja / OMGGS
"Porozmawiajmy o transporcie w Tczewie." - Warsztaty w ramach OMGGS już… fot. OMGGS

Podziel się:

Oceń:

Czy postawić na budowę nowych dróg, rozwój komunikacji publicznej, czy raczej potrzebna jest sieć tras rowerowych z nowoczesną infrastrukturą? A może należy pilnie zadbać o bezpieczeństwie pieszych? O tym wszystkim będzie można podyskutować podczas warsztatów online, organizowanych przez OMGGS dla mieszkańców Pomorza.

OMGGS wspólnie z ekspertami z dziedziny transportu pracuje nad Planem Zrównoważonej Mobilności dla metropolii (tzw. SUMP). Będzie to jasna strategia działań na najbliższe lata – jak zmieniać transport, by był bardziej dostępny, przyjazny i bezpieczny dla mieszkańców, a także chronił klimat i środowisko. Dokument powstaje przy współudziale mieszkańców. W czerwcu odbędzie się jeszcze 5 warsztatów konsultacyjnych online, na których mowa będzie o potrzebach transportowych i komunikacyjnych w każdym z powiatów OMGGS. 

Terminy warsztatów są wyznaczone właśnie dla poszczególnych powiatów. W tczewskim odbędą się one 15 czerwca. Aby wziąć w nich udział, wystarczy zarejestrować się klikając TUTAJ. Liczba uczestników jest ograniczona. Każdy z zarejestrowanych otrzyma zwrotną informację mailową wraz z linkiem na warsztaty. 15 czerwca od godziny 17:00 do 19:00 uczestnicy będą pracować w formie online, w 6 zespołach. Przez około kwadrans wspólnie z moderatorami będą dyskutować na zadany temat, m.in. transport zbiorowy, ruch pieszy i rowerowy, indywidualny ruch samochodowy, parkowanie, bezpieczeństwo ruchu drogowego, transport towarów, zarządzanie mobilnością oraz wizja i cele. Po 15 minutach nastąpi zmiana tematu w grupie, a na koniec podsumowanie dyskusji.

 

SUMP to plan, w którym znajdziemy informacje gdzie powinien być wspierany transport pieszy, a gdzie rowerowy i samochodowy. Strategia będzie łączyć wszystkie dostępne środki transportu, ale zawsze duży nacisk będzie położony na ochronę środowiska i zdrowie mieszkańców. Ideą projektu jest zapewnienie równego, sprawiedliwego dostępu mieszkańców do wszystkich obszarów miast i powiatów, niezależnie od miejsca zamieszkania, sprawności fizycznej, wieku czy środka transportu, z którego dana osoba korzysta. Wszystko po to, by mimo zmiany stylu życia mieszkańców, nawyków transportowych oraz wzrostu liczby samochodów, jakość życia mieszkańców metropolii wzrastała, a między ruchem pieszym, rowerowym, samochodowym i komunikacją miejską została zachowana harmonia.

~ OMGGS

 

Podczas warsztatów mowa będzie o potrzebach transportowych i komunikacyjnych mieszkańców. Dzięki zebranym informacjom powstanie długoterminowa strategia, która wskaże kierunki planowania transportu poprawiającego bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców metropolii. Wiele wskazuje na to, że dokumenty SUMP będą niezbędne podczas ubiegania się o finansowanie w nowej perspektywie unijnej. W pracach nad Planem udział biorą eksperci z zakresu transportu, mobilności, bezpieczeństwa ruchu drogowego przedstawiciele świata nauki oraz samorządów zrzeszonych w OMGGS. Duży nacisk będzie położony także na zaangażowanie mieszkańców.

Redakcja / OMGGS

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe