Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 17:57
Reklama

Od lipca zmiany w programie "Dobry Start"

Rząd przyjął rozporządzenie, które wprowadza zmiany w realizacji programu "Dobry Start".
Od lipca zmiany w programie "Dobry Start"

Autor: fot. Pixabay

Zmianie ulegną zasady przyznawania świadczenia "Dobry Start", czyli 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia 20 roku życia. Dotychczas to świadczenie było przyznawane przez Ośrodki Pomocy Społecznej, jednak od tego roku zadanie to przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rozporządzenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zmienia zasady naboru wniosków do programu "Dobry Start" na rok szkolny 2021/2022. Wnioski będzie można składać jedynie w formie elektronicznej, a obsługą w pełni zautomatyzowanego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

O czekającej rodziców zmianie mówi Michał Kremer z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Wprowadzone przez rząd zmiany wpłyną na redukcje kosztów obsługi zadania. Wnioski na "Dobry Start" Zakład Ubezpieczeń społecznych będzie przyjmował przez platformę PUE ZUS, system Empatia lub za pomocą bankowości elektronicznej. Nie będzie natomiast możliwości składania dokumentów w wersji papierowej. Może to stanowić istotne utrudnienie dla osób, które dotknięte są wykluczeniem cyfrowym.

Ważne informacje dotyczą także świadczenia wychowawczego, powszechnie nazywanym 500 plus:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Obserwujemy nadal różnice między liczbą dzieci uprawnionych do świadczeń w maju a liczba złożonych wniosków w czerwcu. jest to około 500 dzieci, które jeszcze nie mają ustalonego prawa do świadczenia. Stąd mój apel, aby osoby, które jeszcze nie złożyły z różnych względów wniosków na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął się w czerwcu tego roku aby te osoby złożyły wniosek jak najszybciej aby świadczenie zostało przyznane w ciągłości. 

- Michał Kremer,  MOPS Tczew

 

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć drogą tradycyjną, papierową oraz m.in. poprzez bankowość elektroniczną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama