Nadchodzą potężne upały. Czy wiesz, jak rozpoznać udar i pomóc?

  • 18.06.2021, 23:59
  • News4Media
Nadchodzą potężne upały. Czy wiesz, jak rozpoznać udar i pomóc? iStock

Podziel się:

Oceń:

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dziś w Polsce pojawią się pierwsze letnie upały. Silne działanie słońca i wysokich temperatur może prowadzić do udaru. Warto przypomnieć sobie, jak go rozpoznać i reagować w sytuacji zagrożenia.

Warto wiedzieć, że występują dwa rodzaje udaru: cieplny oraz słoneczny. Podobne do nich objawy wykazuje również tzw. „wyczerpanie cieplne”. Poniżej opisujemy symptomy każdego z nich oraz kroki, które należy podjąć, jeśli będziemy podejrzewać ich wystąpienie u siebie lub drugiej osoby.

WYCZERPANIE CIEPLNE

Ta przypadłość może dotyczyć szczególnie osób, które w czasie upałów nie dbają o uzupełnienie płynów w organizmie. W przypadku odwodnienia i utraty soli może pojawić się nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi. Wyczerpanie cieplne to uczucie silnego zmęczenia, któremu mogą towarzyszyć: zwiększone pocenie się; poczucie braku siły; wilgotna, zimna skóra o bladym odcieniu; przyspieszone, słabo wyczuwalne tętno; nudności i wymioty oraz zasłabnięcie.

Co robić w przypadku wystąpienia powyższych objawów?

Przede wszystkim należy przenieść się do chłodnego, zacienionego miejsca i w pozycji leżącej zadbać o rozluźnienie ubrania. Jeśli to możliwe, należy na całym ciele wykonać zimne okłady. Niewielkimi łykami należy przyjmować wodę aż do momentu poprawy samopoczucia. Jeżeli pojawią się wymioty, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Objawy powinny ustąpić najpóźniej po 30 minutach. W przeciwnym wypadku można podejrzewać, że doszło udaru cieplnego.

UDAR SŁONECZNY

W przeciwieństwie do udaru cieplnego, reakcja organizmu następuje nie w wyniku wysokiej temperatury, a za sprawą działania promieni słonecznych na skórę głowy. Dolegliwość tę nazywamy inaczej porażeniem słonecznym. Polega na przekrwieniu opon mózgowych oraz mózgu i występuje zwykle u pacjentów, którzy przez dłuższy czas eksponowali na słońcu głowę oraz kark. Objawy, które mogą świadczyć o udarze tego typu, to silne bóle oraz zawroty głowy; poparzona, silnie zaczerwieniona skóra oraz uczucie niepokoju.

Co robić, jeśli wystąpią powyższe objawy?


Pacjenta należy natychmiast przenieść w chłodne miejsce i obłożyć jego głowę wilgotnymi, zimnymi okładami. Trzeba również pić duże ilości wody i jeśli jest to możliwe, wziąć chłodną kąpiel. W międzyczasie należy skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poprosić o pomoc.

UDAR CIEPLNY

O udarze cieplnym mówimy wtedy, kiedy długotrwałe działanie wysokiej temperatury, często połączone z wysoką wilgotnością i ograniczonym dopływem powietrza, niebezpiecznie rozgrzewa ciało. Jego ciepłota staje się tak wysoka, że nie ma możliwości jej samodzielnego obniżenia. Objawy, które mogą świadczyć o tej przypadłości, to: gorączka powyżej 39 st. C.; skóra o czerwonym zabarwieniu, wilgotna lub bardzo sucha; przyspieszone, dobrze wyczuwalne tętno oraz utrata przytomności.

Jak reagować?

Największym błędem przy podejrzeniu udaru cieplnego, jest podawanie choremu płynów. Trzeba bezwzględnie zrezygnować z tej czynności. Należy natomiast obniżać temperaturę ciała zimnymi okładami, a jeśli to możliwe, nawet kąpielą lub prysznicem z zimnej wody. Zawsze pierwszą czynnością powinno być przeniesienie pacjenta w możliwie chłodne miejsce i wezwanie pogotowia ratunkowego (nr alarmowy 112).

Uwaga!

Zbagatelizowanie powyższych objawów oraz nieudzielenie pomocy przez medyków, może skutkować śpiączką lub nawet śmiercią!

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe