Kolejne działania Młodzieżowej Rady Powiatu Starogardzkiego. Czym aktualnie zajmują się radni?

  • 20.06.2021, 09:00
  • Redakcja
Kolejne działania Młodzieżowej Rady Powiatu Starogardzkiego. Czym aktualnie… fot. Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego

Podziel się:

Oceń:

MRPS powstała 24 listopada 2008 roku. Przez ten czas młodzież z powiatu starogardzkiego nie tylko konsultowała swoje spostrzeżenia z władzami powiatu, ale również organizowała lub wspierała organizację projektów obywatelskich, akcji charytatywnych oraz działań sportowych czy kulturalnych. Ponadto, Rada włącza się także w kampanie edukacyjne.

Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego istnieje od 13 lat. Tworzą ją młodzi, aktywni ludzie, wybierani w demokratycznych wyborach. Ich celem jest m.in. przedstawianie, na zasadzie konsultacji tego, co mają do przekazania organom samorządowym. O szczegółach opowiedział nam Filip Jędrysiak, przewodniczący MRPS: 

 

Młodzieżowych rad ogólnie w Polsce jest wiele, powiedziałbym nawet kilkaset. W naszym powiecie Młodzieżowa Rada Powiatu działa już od lat trzynastu. Swoją siedzibę mamy w Ognisku Pracy Pozaszkolnej i teraz tworzy ją 28 radnych z wszystkich szkół ponadpodstawowych naszego powiatu. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego działa przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. To tam powstają pomysły dotyczące działań związanych z aktywizacją młodzieży powiatu, integracji oraz kształtowania postaw demokratycznych. MRPS upowszechnia także idee samorządnościowe wśród młodzieży.

 

Radę tworzy 28 radnych i wszyscy są wybierani w wyborach demokratycznych w swoich szkołach. To ważne, żeby wspomnieć, że nie prowadzimy jakiegoś naboru tylko faktycznie każdy chętny, każdy kandydat musi/może przeprowadzić kampanię wyborczą w swojej szkole więc jest to taka nauka poprzez praktykę demokracji. Naszym celem jest to, aby kształtować takie idee samorządnościowe  i właśnie ci radni zajmują się, zajmujemy się, w młodzieżowej radzie kreowaniem tych postaw obywatelskich.

Wachlarz naszych działań jest naprawdę bardzo szeroki. Są to działania od charytatywnych przez takie, które promują postawy właśnie obywatelskie, ekologiczne. Ponadto działania, które mają na celu zorganizowanie czegoś na wydarzenia okolicznościowe, wydarzenia kulturalne. W tym momencie na przykład zakończyliśmy nasze konsultacje społeczne w młodzieżowej radzie, które mają na celu zdiagnozowanie opinii młodzieży na wiele tematów właśnie młodzieży dotyczących. Koniec tych konsultacji społecznych to będzie wypracowanie przez nas, opracowanie przez nas raportu dzięki któremu, mam nadzieję, uda nam się uporządkować wiele spraw i ten raport będzie takim właśnie kompleksowym miejscem, takim kompleksowym dokumentem, który wykaże czego młodzież potrzebuje, szczególnie w powiecie starogardzkim.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jak wygląda praca radnych w młodzieżowej radzie? 

 

Przede wszystkim mamy sesje. Sesje odbywają się co miesiąc. Naszym celem jest działanie społeczne, nie jesteśmy organizacją, która jest nacechowana w żaden sposób politycznie, więc nasze sesje polegają przede wszystkim na tym, żeby podsumowywać nasze działania, żeby planować kolejne. One jakby wynikają z tego, że zajmujemy się trochę czym innym, ale ogólnie sporo rzeczy adaptujemy od takiej "dorosłej" rady powiatu, podejmujemy uchwały, głosujemy, sporządzamy protokoły.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Pomysłodawcami działań, które Rada prowadzi są nie tylko jej członkowie, ale przede wszystkim uczniowie szkół, które reprezentują. 

 

Przede wszystkim mamy w Ognisku Pracy Pozaszkolnej, w którym mamy swoją siedzibę, doskonałą platformę, doskonałe jakkolwiek by tego nie nazwać, podstawy do tego żeby tworzyć swoje własne projekty, własne pomysły i wszystkie działania tak naprawdę pochodzą od jakiegoś twórczego procesu każdego z radnych. Naszym celem jest to oczywiście, żeby te działania trafiały do jak największej liczby osób i żeby ich skala coraz bardziej się zwiększała. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Czy pozyskiwanie odbiorców działań, które prowadzi Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego jest trudne?

 

To zależy od konkretnego wydarzenia. My staramy się tą naszą ofertę, można powiedzieć naszych projektów, dostosować do tego jakie są oczekiwania w pewien sposób. Na przykład teraz organizujemy taki konkurs na najaktywniejszego ucznia powiatu starogardzkiego, czyli chcemy nagrodzić tą osobę, która jest takim młodzieżowym liderem można powiedzieć u nas, w powiecie. To już jest trzecia edycja i w poprzednich zawsze dostawaliśmy masę zgłoszeń. Także oczywiście, z pewnymi problemami zawsze się spotykamy jeśli chodzi o np. nabór chętnych, ale to też jest dla nas taka szkoła tego, żeby właśnie sprawdzać co faktycznie naszych rówieśników interesuje i żeby czerpać te informacje bezpośrednio można powiedzieć od źródła i te działania jakoś dostosowywać faktycznie do tego, co jest potrzebne.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jedną z ostatnich inicjatyw, którą stworzyła Rada, jest Powiatowe Forum Młodzieży. Wydarzenie realizowane było w ramach projektu ŚwiadoMY POWIAT #MłodziWiedzą.

 

Naszym celem jest reprezentowanie głosu młodzieży na poziomie samorządowym w jak najlepszy i najbardziej rzeczowy sposób. Wyselekcjonowaliśmy takie tematy, które naszym zdaniem są szczególnie istotne dla młodych. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Na to forum składa się 6 paneli dyskusyjnych: 

 

O zdrowiu psychicznym młodzieży w okresie pandemii COVID-19, o tolerancji wśród młodzieży powiatu starogardzkiego, doradztwie zawodowym, aktywizacji zawodowej, aktywności społecznej młodzieży, oferty wydarzeń kulturalnych, sportowych, zajęć pozaszkolnych, relacji młodzieży z samorządem terytorialnym. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Powiatowe Forum Młodzieży można obejrzeć TUTAJ. Czym jeszcze MRPS będzie się zajmować w najbliższym czasie?

 

Takim tematem, którym my jeszcze powinniśmy się bardzo mocno zająć, w związku z tym, że jakby nie patrzeć jesteśmy reprezentantami głosu młodzieży szkół naszego powiatu, to przede wszystkim aktualny problem związany ze zdrowiem psychicznym uczniów w okresie pandemii, edukacji zdalnej i tego co zrobić, żeby te negatywne skutki jak najbardziej zminimalizować. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu Starogardzkiego przyznaje, że poza młodzieżowymi liderami, którzy inspirują pozostałych do działania, potrzebna jest też osoba dorosła, która zmobilizuje społeczność do wsparcia młodzieży: 

 

Bardzo pomocne jest to, kiedy pierwszy krok zrobią jednak osoby dorosłe, kiedy jednak ktoś wpadnie na to, na taki pomysł, że jednak fajnie by było posłuchać trochę głosu młodzieży, to co oni mają do powiedzenia, co myślą [...]. W powiecie starogardzkim trzynaście lat temu ktoś tak właśnie pomyślał - i to nie jedna osoba. I dzięki temu właśnie teraz my mamy takie możliwości, że możemy się rozwijać, że możemy ten głos młodzieży reprezentować.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Opiekunem MRPS od początku jej istnienia jest Krzysztof Strzeliński.

 


Filip Jędrysiak był gościem Weroniki Gerowskiej-Chaleckiej podczas audycji z cyklu "Młodzi mają głos". Te rozmowy odbywają się w każdy piątek, po godzinie 17:00 na antenie Radia Tczew. Chcesz wziąć udział i porozmawiać o tym, co dla Ciebie jest ważne? Napisz do nas na adres: [email protected]

Czekamy na Ciebie!

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe