Burze w znacznej części kraju. Gdzie spodziewać się nawałnic?

  • 24.06.2021, 10:24
  • News4Media
Burze w znacznej części kraju. Gdzie spodziewać się nawałnic? iStock

Podziel się:

Oceń:

Łowcy Burz ostrzegają przed nawałnicami, które mogą pojawić się dziś niemalże w całej Polsce. Pojawi się porywisty wiatr, silne burze i towarzyszący im grad. Obfite opady deszczu mogą spowodować lokalne powodzie i podtopienia.

Zagrzmi w całej Polsce

Według prognoz Łowców Burz, zagrożenie 2 stopnia (silne lub ekstremalnie silne burze) dotyczy przede wszystkim północno – wschodniej części Polski. Nawałnice pojawią się też w jej południowo – zachodniej części. Bez ostrzeżenia pozostaje jedynie północno – zachodnia część kraju. Burze rozwijać się mają w centralnej części kraju, a następnie przenosić w kierunku północno – wschodnim.

Silne wyładowania pojawią się w województwach: warmińsko – mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, opolskim, śląskim, małopolskim i w części podkarpackiego. Ryzyko silnych burz występuje również w części województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. W województwach pomorskim i zachodniopomorskim mogą pojawić się wyładowania atmosferyczne, ale o lekkim nasileniu.

graf.: portal Polscy Łowcy Burz


Nocą może pojawić się silny wiatr

Według prognoz Łowców Burz, w godzinach wieczornych może dojść do rozległego układu burzowego, którego konsekwencją będą bardzo silne porywy wiatru, przekraczające prędkość 100 – 120 km/h. Niewykluczone są również wielkoskalowe opady deszczu i dużego gradu. Zjawiska rozpoczną swoją wędrówkę od południowej części kraju i będą przemieszać się w kierunku centrum, a następnie na wschód i południowy – wschód kraju.

Szczególne zagrożenie portal wskazuje na obszary: Opolszczyzny, Śląska, Zachodniej Małopolski, województwa świętokrzyskiego i okolice Łodzi, gdzie niebezpieczny układ burzowy może nadejść kulminacyjnym momencie swojej aktywności.

Temperatura w kraju

Według prognoz IMGW, najcieplej będzie dziś w Rzeszowie, gdzie na termometrach mieszkańcy zobaczą ok. 28 st. C. Im bliżej południowego – zachodu, tym niższa będzie temperatura. W Lublinie 27 st. C.; w Poznaniu i Wrocławiu ok. 20 st. C.; w Suwałkach i Olsztynie 22 st. C., a w Warszawie, Bydgoszczy, Koszalinie i Szczecinie już tylko ok. 18 st. C.

Alert RCB

Mieszkańcy zagrożonych burzami terenów otrzymują w formie SMS alerty od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w których również informowani są o burzach, silnych wiatrach, ulewnych deszczach i możliwych opadach gradu. W wiadomości czytamy, że ich konsekwencją mogą być kolejne podtopienia. RCB apeluje o zabezpieczenie wszystkich przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe