Mały Patryk z Tczewa walczy z guzem mózgu. Pomóżmy!

  • 24.06.2021, 11:51
  • Aleksandra Hotowy
Mały Patryk z Tczewa walczy z guzem mózgu. Pomóżmy! fot. Lucyna Grzybowska

Podziel się:

Oceń:

Ma zaledwie trzy latka, a już przeszedł więcej niż niejeden dorosły. Od pół roku walczy z nowotworem złośliwym ale ma szansę na wyleczenie. Potrzeba tylko pomocy osób dobrej woli.

Patryk jest małym, trzyletnim miłośnikiem koparek, dźwigów i straży pożarnej. Jednak jego codzienność nie może wiązać się z zabawą i radością. Od pół roku chłopiec walczy ze złośliwym nowotworem mózgu. Jego życiu zagraża cały czas medulloblastoma - rdzeniak zarodkowy.

 

Rdzeniak zarodkowy (medulloblastoma, MB) jest pierwotnym nowotworem, lokującym się najczęściej w móżdżku, z przypisywanym IV stopniem złośliwości (wg WHO). Jest jednym z najczęstszych nowotworów centralnego układu nerwowego występującego u dzieci. Szacuje się, że częstość jego występowania wynosi 0,5:100 000 u dzieci do 15. roku życia. Szczyt zachorowań przypada w dwóch okresach: w wieku 3-4 oraz 5-9 lat. Nie zaobserwowano specjalnego wpływu czynników zewnętrznych na rozwój tego raka. Podczas gdy niektóre z zespołów genetycznych mogą predysponować do wystąpienia medulloblastoma, mniej niż 7% pacjentów ma zidentyfikowaną dziedziczną mutację. W literaturze, praktycznie nie spotykane są przypadki rodzinnej medulloblastoma.

- zwrotnikraka.pl

 

Na początku roku udało się operacyjnie usunąć guza ale okazało się, że to dopiero początek zmagań chłopca z chorobą. Kolejnym krokiem było zastosowanie chemioterapii.

fot. Lucyna Grzybowska

Teraz chłopiec powinien przejść naświetlanie, ale z uwagi na bardzo poważne skutki uboczne, jakie mogą wystąpić u tak małego dziecka rodzice szukają alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest leczenie chemioterapią i komórkami macierzystymi w klinice pediatrycznej w Rzymie. Jednak koszt tego leczenia to 80 tysięcy euro. Patryk może wrócić do całkowitego zdrowia jeśli przejdzie leczenie we Włoszech ale rodziców nie stać na pokrycie kosztów. Potrzebne jest wsparcie wszystkich osób, które mogą chłopcu pomóc w pokonaniu ostatnich metrów aby mógł dotrzeć do mety. Tam czeka na niego zdrowe i szczęśliwe życie. 

 

Może w przyszłości rozwijać się jak inne dzieci. Ma szansę na to. [...] Na pewno wiele przeszedł, ja bym tego nie wytrzymała, wiele się nacierpiał.

- Lucyna Grzybowska, mama Patryka

 

fot. Lucyna Grzybowska

 

W długiej i bardzo osobistej rozmowie o walce jaką toczy chłopiec i jego rodzice opowiedziała nam mama Patryka, Lucyna Grzybowska.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pomóc Patrykowi można dokonując wpłaty na konto:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”

Santander Bank

31 1090 2835 0000 0001 2173 1374

Tytułem: “2945 pomoc dla Patryka Giernatowskiego”


Więcej o zbiórce na rzecz chłopca przeczytacie także TUTAJ.

Aleksandra Hotowy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe