Minęły 4 lata działalności Muzeum Mitologii Słowiańskiej

  • 24.06.2021, 15:17
  • Izabela Deptulska
Minęły 4 lata działalności Muzeum Mitologii Słowiańskiej fot. muzeumslowianskie.pl

Podziel się:

Oceń:

Muzeum otwarto w 2017 roku. Od tego czasu sporo się zmieniło - przede wszystkim instytucja została patronem wielu wydarzeń i wydanych książek.

Minęły dokładnie 4 lata od powstania Muzeum Mitologii Słowiańskiej, które mieści się na terenie Grodziska Owidz. Miejsce to powstało, aby popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. O tym, co przez ten czas zdążyło się zmienić i jak kształtuje się plan na wakacyjne wydarzenia, mówi kierownik miejsca, Radosław Sawicki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Przez te 4 lata działo się naprawdę dużo, różnych rzeczy, nawet w roku pandemicznym. To wówczas wydaliśmy dwie książki pod szyldem Muzeum Mitologii Słowiańskiej. 31 lipca rusza I Festiwal Baby Jagi, natomiast w przedostatni weekend sierpnia odbędzie się IV Festiwal Mitologii Słowiańskiej - jedna z naszych największych imprez.

~ Radosław Sawicki, kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej

 

Festiwale to integralna część działalności muzeum, jednak kiedy już wybierzemy się do tej instytucji, to zaskoczyć może jej interaktywna forma. Czy zatem Muzeum Mitologii Słowiańskiej przeznaczone jest dla każdego?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Muzeum dedykowane jest dla wszystkich, natomiast obserwacja z minionych lat wskazuje, że percepcyjnie najlepiej, jeśli zwiedzający mają ukończone 10 lat, ponieważ młodsi po prostu często się nudzą, ponieważ pojawia się zbyt wiele abstrakcyjnych pojęć. Generalnie jesteśmy muzeum o profilu popularyzującym naukę i chcemy być pasem transmisyjnym pomiędzy tym co ustalają badacze, a społeczeństwem.

~ Radosław Sawicki, kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej

 

fot. www.facebook.com/MuzeumMitologiiSlowianskiej

 

Na terenie Grodziska Owidz istnieje także biblioteka i czytelnia. Korzystać z niej może każdy, nawet jeśli mieszka w miejscu oddalonym od filii:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Naszą bibliotekę założyliśmy naprawdę spontanicznie. To biblioteka im.  Prof. A. Gieysztora. Księgozbiór nam się rozrasta, obecnie mamy około 250 pozycji. W większości są one związane mniej lub bardziej z tematyką mitologii słowiańskiej, chociaż mamy też ogólne prace, dotyczące religioznawstwa, całą półkę etnografii, książki historyczne oraz beletrystykę. Na początku tego roku porozumieliśmy się z Gminną Biblioteką w Kokoszkowach i nasz zasób został wciągnięty do zasobów gminy, dzięki czemu nasza biblioteka jest już biblioteką w pełni tego słowa znaczeniu, w kontekście ustawy o bibliotekach. Książki udostępniamy bezpłatnie - wystarczy do nas przybyć i wybrać z katalogu lub z półki i wypożyczyć. Czasami wysyłamy książki w Polskę, jeśli komuś zależy na jakiejś trudno dostępnej pozycji i wtedy należy nam ją odesłać. W naszym posiadaniu są też białe kruki - małe nakłady, które nie są wznawiane, więc często są to książki poszukiwane przez studentów, czy też pasjonatów.

~ Radosław Sawicki, kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej

 

Kierownika muzeum zapytaliśmy także o to, co w jego życiu zmieniła mitologia słowiańska i miejsce jej poświęcone:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Nieustająco spełniam się w tej pracy. Moja pasja, marzenie, czy też pomysł się ziścił i cały czas się rozwija, więc jest to duża doza satysfakcji osobistej. Przed ponad 5 laty pojawiłem się w Grodzisku Owidz z pomysłem, a dzisiaj stoimy wobec faktu, że muzeum od 4 lat nieprzerwanie działa. Jest to moje dziecko, z którego jestem bardzo dumny i któremu życzę jak najlepiej.

~ Radosław Sawicki, kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej

 

Festiwale, które odbywają się za sprawą Muzeum Mitologii Słowiańskiej można znaleźć na facebookowym profilu instytucji.

 

Izabela Deptulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe