Morzeszczyn: Czy Gminna Biblioteka Publiczna doczeka się nowego budynku?

  • 29.06.2021, 08:31
  • Weronika Gerowska-Chalecka
Morzeszczyn: Czy Gminna Biblioteka Publiczna doczeka się nowego budynku? fot. Julia Zawiszewska (Biblioteka Morzeszczyn)

Podziel się:

Oceń:

Zespół Biblioteki Morzeszczyn rozpoczął pracę nad wstępną koncepcją, a docelowo przygotowaniem projektu architektonicznego nowej siedziby swojej instytucji, która ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Morzeszczynie.

Dotychczasowa siedziba instytucji ma zaledwie 70 metrów kwadratowych - jak przyznają morzeszczyńscy bibliotekarze, jest to mała powierzchnia, w której znajdziemy wiele nowości książkowych, jednak to wciąż za mało miejsca aby móc w pełni realizować działania kulturalne. Animatorzy kultury przenoszą działania do okolicznych świetlic i parku, ale wiąże się to z wyzwaniem logistycznym. Co powinno znaleźć się w nowym budynku instytucji, aby był on w pełni innowacyjny i otwarty dla mieszkańców? W siedzibie biblioteki odbyły się wczoraj (28.06) otwarte warsztaty konsultacyjne, mające na celu znaleźć odpowiedź na to pytanie. Mieszkańcy, społecznicy, animatorzy i władze gminy dyskutowali na temat wstępnej koncepcji projektu architektonicznego nowej siedziby książnicy. O tym, jak pojawiła się inicjatywa stworzenia większej instytucji opowiedział nam Damian Domański, dyrektor biblioteki:

 

W związku ze zmieniającą się rolą bibliotek w społecznościach lokalnych, zmianą która pokazywała, że biblioteki to nie tylko wypożyczalnie, nie tylko magazyny książek, ale przede wszystkim prawdziwe centra życia społecznego i kulturalnego, wyniknęła taka faktyczna potrzeba powiększenia przestrzeni biblioteki Morzeszczyn.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zarówno mieszkańcy Gminy Morzeszczyn jak i jej władze wspierają instytucję w tym celu:

 

Chcąc jako pracownicy biblioteki wyjść z ciekawą ofertą, musieliśmy wyjść poza regały z książkami. Wyjść do czytelników, bowiem nasza przestrzeń, w pełni nie odpowiadała na nasze potrzeby - i mieszkańcy też to gdzieś poczuli. Poczuli też to radni Gminy Morzeszczyn. Już od poprzedniej kadencji rady gminy są głosy, jest lobbowanie powstania nowego budynku - nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie. Przy czym chcemy ją rozszerzyć właśnie o tą przestrzeń również animacji kulturalnej.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wójt Gminy Morzeszczyn, Piotr Laniecki przyznaje, że nowy budynek jest potrzebny:

 

O tym się mówiło od szeregu lat. Jest taka świadomość wśród władz gminy i mieszkańców, że te obiekty, które mamy jeżeli chodzi o instytucje kultury, mam na myśli Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę, one są jakie są i trzeba patrzeć "do przodu" - od kilku lat się artykułowała taka inicjatywa, że trzeba coś zrobić, żeby było lepiej - obiekt taki z prawdziwego zdarzenia. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Podczas otwartych warsztatów konsultacyjnych mieszkanki i mieszkańcy gminy, mogli wyrazić swoją opinię oraz zaproponować pewne rozwiązania co do projektu nowego budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie. O tym, jak może wyglądać nowy budynek rozmawialiśmy z architektem, zaangażowanym w jego tworzenie, Sławomirem Eichmannem: 

 

[...] Chcemy podejść do tematu w sposób nowoczesny, po to, żeby wykreować w tej bibliotece takie przestrzenie, żeby mógł odnaleźć się w niej każdy - bez względu na wiek, tak, żeby móc też organizować z czasem różne wydarzenia i spotkania.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

fot. Julia Zawiszewska (Biblioteka Morzeszczyn)

 

Pracownicy biblioteki mają już pewne plany odnośnie tego, co powinno się znaleźć w nowym budynku instytucji: 

 

Marzy nam się duża sala widowiskowa na 120 osób, salki warsztatowe, gdzie razem z mieszkankami, mieszkańcami będziemy mogli podejmować działalność artystyczną, kulturalną, spotkania ze społecznością lokalną. Marzy nam się też odpowiedni kącik sanitarny dla pracowników - w chwili obecnej jest on bardzo mikroskopijny, wręcz w powijakach. 

- Damian Domański, dyrektor GBP Morzeszczyn

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

fot. Julia Zawiszewska (Biblioteka Morzeszczyn)

 

Nowa siedziba biblioteki byłaby swego rodzaju centrum życia społecznego mieszkańców gminy. Aby scentralizować działania kulturalne, władze Morzeszczyna planują połączyć Gminny Ośrodek Kultury oraz Bibliotekę w jedną instytucję: 

 

Wiosną tego roku podjęliśmy decyzję, jest uchwała intencyjna, żeby połączyć te instytucje [...]. Uważam, że pojawił się odpowiedni moment i czas. 

- Piotr Laniecki, wójt Gminy Morzeszczyn

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Niedawno pisaliśmy o wyremontowanej filii morzeszczyńskiej biblioteki, która mieści się Majewie. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

Weronika Gerowska-Chalecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe