Zalanie samochodu a odszkodowanie. Kto ponosi odpowiedzialność?

  • 01.07.2021, 14:28
  • News4Media
Zalanie samochodu a odszkodowanie. Kto ponosi odpowiedzialność? iStock

Podziel się:

Oceń:

Jeśli parkujesz swoje auto na otwartej przestrzeni, lepiej śledź prognozę pogody. Drobne przeoczenie może sprawić, że za uszkodzenia spowodowane w wyniku zjawisk atmosferycznych, nie uzyskasz odszkodowania nawet z własnego AC. Jest to zagadnienie istotne szczególnie w obliczu powodzi i nawałnic, które przechodzą obecnie przez Polskę.

Indywidualne podejście do każdej sprawy

Eksperci od ubezpieczeń podkreślają, że każdy przypadek jest indywidualny i zależy od warunków umów, które strony uczestniczące w dokonanej szkodzie miały podpisane. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, które mogą pomóc w dochodzeniu odszkodowania za zniszczenie samochodu, np. w wyniku zalania, jeśli nasz pojazd nie został objęty ochroną z tytułu autocasco. Należy też pamiętać, że nawet w przypadku opłacenia dobrowolnego ubezpieczenia od zdarzeń losowych, w niektórych sytuacjach możemy spotkać się z odmową pokrycia naprawy szkód.

Mam AC, ubezpieczyciel odmówił mi wypłaty środków

Tak niestety może się zdarzyć. Warunki ubezpieczenia są szczegółowo opisane w umowie, dlatego przed jej podpisaniem warto dokładnie zapoznać się z zakresem szkód, które będą podlegały ochronie. Wielu z nas ma zwyczaj akceptowania dokumentów bez omówienia ich treści, a to może nas słono kosztować. Jeśli warunki polisy wyłączają odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego w określonym zakresie, nasz podpis jest gwarancją, że zgodziliśmy się na takie ustalenia. Możemy bardzo się zdziwić, jeśli po gradobiciu, zamiast wypłaty środków za potłuczoną szybę, otrzymamy jedynie informację, że - zgodnie z umową - nasze AC nie obejmuje tego elementu pojazdu lub zostały wyłączone z niego konkretne zjawiska pogodowe.

Mam AC, które obejmuje zalanie samochodu

Jeżeli w wyniku podtopienia spowodowanego siłą żywiołu dojdzie do zalania pojazdu, a ogólne warunki umowy obejmują tę szkodę w swoim zapisie, możesz starać się o pokrycie kosztów naprawy lub szkody całkowitej pojazdu. W takiej sytuacji masz możliwość naprawy samochodu, sprzedaży na części lub kasacji, jeśli jego stan nie daje możliwości dalszego użytkowania. Pamiętaj jednak, że istnieją wyjątkowe sytuacje, w których możesz nie dostać zwrotu z ubezpieczenia. Zwykle dzieje się tak np. wtedy, kiedy w wyniku nieprzemyślanego uruchomienia, silnik zostanie uszkodzony przez zassanie wody.

Nie mam AC, ale zawinił zarządca

Nie zawsze brak autocasco dyskwalifikuje nas w walce o zwrot poniesionej straty. Przykładem mogą być parkingi podziemne lub działki, na terenie których doszło do zdarzenia losowego. Jeśli podmioty te zawarły polisę odpowiedzialności cywilnej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej zapis uwzględnia również tego typu przypadki. Szansa na wygranie sporu wzrasta, jeśli bezpośrednią przyczyną uszkodzenia była np. niesprawna kanalizacja odpowiedzialna za podtopienie.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli posiadamy polisę AC, szkodę zgłaszamy do swojego ubezpieczyciela zgodnie ze wskazówkami zawartymi w ubezpieczeniu, np. przez stronę internetową lub infolinię. Najczęściej pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego kontaktuje się telefonicznie, aby uzupełnić niezbędne formalności lub umówić spotkanie z rzeczoznawcą, który oceni szkody. Jeśli będziemy ubiegać się o odszkodowanie z OC zarządcy terenu, dobrze jest pozyskać informacje na temat polisy, którą zawarł i zgłosić szkodę bezpośrednio do jego ubezpieczyciela, opisując okoliczności zdarzenia. Ważne, aby zrobić to niezwłocznie. Mijający czas może zatrzeć ślady, które będą istotne dla decyzji podejmowanej przez towarzystwo.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe