Tczew: Koniec I edycji kampanii MIŁO! w mieście. Co zmieniło jej przeprowadzenie?

  • 03.07.2021, 15:00
  • Redakcja / UM Tczew (www.rower.tczew.pl)
Tczew: Koniec I edycji kampanii MIŁO! w mieście. Co zmieniło jej przeprowadzenie? fot. UM Tczew

Podziel się:

Oceń:

25 czerwca zakończyła się I edycja kampanii MIŁO! w mieście. Miała ona na celu zmniejszenie odsetka dzieci dowożonych samochodem do przedszkoli i szkół. W kampanii uczestniczyło 1800 dzieci z 6 szkół i 12 przedszkoli. Czy dzięki kampanii udało się zmienić nawyki dzieci i ich opiekunów?

Program edukacyjny kampanii MIŁO! w mieście polegał na prowadzeniu zajęć w każdym przedszkolu i szkole na podstawie opracowanych scenariuszy oraz nagradzaniu dzieci w okresie marzec-czerwiec za docieranie do i z przedszkoli oraz szkół (klasy 0-3) rowerem, hulajnogą, pieszo oraz autobusem. Była to pierwsza kampania, która zachęcała do poruszania się pieszo i autobusem.

Z uwagi na pandemię COVID-19 realizacja kampanii była przerywana w marcu i kwietniu. W pełni ruszyła ona w maju. Jak więc wyglądał poziom aktywności w dojazdach rowerem/hulajnogą/autobusem czy też w dotarciu pieszo do przedszkola i szkoły w maju i czerwcu?

Poziom frekwencji w maju wyniósł 55,2%, zaś w czerwcu było to 37,4%:

– wśród przedszkoli i zerówek: 40,0% maju; 33,1% w czerwcu;

– dla klas 1: 68,1% maju; 42,5% w czerwcu;

– dla klas 2: 74,8% maju; 43,8% w czerwcu;

– dla klas 3: 73,4% maju; 40,5% w czerwcu.

Sprawdzono również jak często dzieci docierały do przedszkoli i szkół bez dowożenia samochodem. Ustalono, że aktywne podróże to min. 3 dojazdy do przedszkoli i szkół gdzie dziecko dotarło rowerem/hulajnogą/autobusem lub pieszo. Aktywność we wszystkich placówkach kształtowała się na poziomie 77,2% w maju i 71,7% w czerwcu:

– wśród przedszkoli i zerówek: 65,2% maju; 64,2% w czerwcu;

– dla klas 1: 89,0% maju; 87,6% w czerwcu;

– dla klas 2: 93,5% maju; 72,5% w czerwcu;

– dla klas 3: 89,0% maju; 80,4% w czerwcu.

To łącznie 43 093 aktywne podróże do przedszkola i szkoły przez 4 miesiące kampanii, z czego:

MARZEC: 4 126

KWIECIEŃ: 2 903

MAJ: 19 207

CZERWIEC: 16 857

Przedszkolaki oraz uczniowie i uczennice klas 0-3, uczestniczyli w zajęciach budujących pozytywne skojarzenia z ruchem pieszym, rowerowym, a także z komunikacją publiczną. Dzieci uczyły się jak bezpiecznie poruszać się po mieście oraz ćwiczyły uważność podczas spacerów i dojazdów na hulajnodze i rowerze.

Dzieci otrzymały dedykowane kampanii zeszyty ćwiczeń. Są one podzielone na działy odpowiadające poszczególnym miesiącom kampanii. Zeszyt ćwiczeń ze scenariuszami jest prowadzony w ramach realizowanej podstawy programowej, a nie w formie zajęć dodatkowych. Program edukacyjny ma wspomóc nauczyciela w realizacji podstawy programowej, kładąc dodatkowy nacisk na mobilność aktywną, która występuje obecnie w małym zakresie.

Dzięki rezygnacji z dojazdów samochodem do szkoły i przedszkola okolice placówek oświatowych są bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla dzieci, bo nie są zastawione parkującymi czy wykonującymi różne manewry autami. Ma to wpłynąć także na lepszą jakość powietrza wokół szkół i przedszkoli.

Dzieci z okazji zakończenia kampanii otrzymały nagrody. Kampania jest realizowana przez Urząd Miejski w Tczewie we współpracy z Tczewskimi Kurierami Rowerowymi.

Redakcja / UM Tczew (www.rower.tczew.pl)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe