Najbardziej podatni na "pandemiczną" depresję. Jesteś w grupie ryzyka?

  • 04.07.2021, 09:59
  • News4Media
Najbardziej podatni na "pandemiczną" depresję. Jesteś w grupie ryzyka? iStock

Podziel się:

Oceń:

Polscy naukowcy przeprowadzili pionierskie badanie, które pozwoliło stworzyć profil człowieka szczególnie narażonego na COVID-19 i towarzyszące objawy depresji oraz inne dolegliwości. W eksperymencie pomogła sztuczna inteligencja. Wyniki analiz mają posłużyć we wczesnym wykrywaniu zagrożeń, również po przeminięciu pandemii.

Mężczyźni i seniorzy mniej podatni

W wyniku przeprowadzonych badań naukowcom udało się wyodrębnić grupę, która może być szczególnie narażona na pogorszenie stanu zdrowia w wyniku pandemii. Spośród 1642 pacjentów, najmniej problemów zdrowotnych zgłaszały osoby w podeszłym wieku. Ponadto lepszym samopoczuciem, we wszystkich grupach wiekowych, cieszyli się mężczyźni. Według naukowców, to właśnie te osoby wykazują najwyższą odporność na zwiększony poziom stresu i stanów depresyjnych.

Młodzi ludzie radzą sobie gorzej

Choć mogłoby się wydawać, że młodzi ludzie mają więcej energii i witalności, to właśnie ta grupa wiekowa okazała się być najbardziej narażona na takie dolegliwości, jak nadmierny poziom lęku, depresja, bóle głowy, nietypowe bóle ustno-twarzowe i zaburzenia skroniowo-żuchwowe. Gdyby stworzyć reprezentatywny obraz takiego pacjenta, byłaby to samotna Europejka poniżej 28 roku życia, ze średnim wykształceniem.

„To potężna grupa niezwykle istotna z punktu widzenia zarówno systemu zdrowia (...), ale też ze społecznego punktu widzenia, bo problemy zdrowotne mogą znacznie ograniczyć ich funkcjonowanie w każdym aspekcie życia, zarówno zawodowym, jak i prywatnym" – komentował dr Gniewko Więckiewicz, psychiatra z Katedry i Oddziału Klinicznego Psychiatrii w Tarnowskich Górach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który razem z prof. Robertem Pudlo odpowiadał za przedsięwzięcie.  

Pomogła sztuczna inteligencja

Do badania naukowcy użyli autorskiego kwestionariusza socjodemograficznego, szpitalną skalę lęku i depresji (HADS), kwestionariusza oceny niepełnosprawności migrenowej (MIDAS) oraz listy kontrolnej zachowania w jamie ustnej (OBC). Specjalnie utworzone w tym celu algorytmy najpierw zebrały informację, a następnie wyodrębniły grupę pacjentów szczególnie narażonych na pogorszenie stanu zdrowia, do których w przyszłości będzie można dotrzeć szybciej i skuteczniej.

Badania prowadzone były w pierwszych miesiącach pandemii (marzec i kwiecień 2020) przez zespół składający się z przedstawicieli Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Osoby, które zmagają się z depresją, mogą szukać pomocy w miejscowych ośrodkach interwencji kryzysowej, na infoliniach dla dzieci i młodzieży, a także w ośrodkach pomocy społecznej, które funkcjonują w każdym mieście. Istnieje też telefon zaufania 116 111 dostępny przez cały tydzień, 24 godziny na dobę.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe