Brzydki zapach potu - jak sobie z nim poradzić

  • 04.07.2021, 15:15
  • News4Media
Brzydki zapach potu - jak sobie z nim poradzić iStock

Podziel się:

Oceń:

Aby zwalczyć przyczynę nieprzyjemnego zapachu, który wydziela się z naszego ciała, warto zrozumieć podstawowe procesy dotyczące pracy gruczołów potowych. Istnieje kilka sposób, które mogą pomóc w walce z tą przypadłością. Dolegliwość może również sygnalizować, że niezbędna okaże się konsultacja z lekarzem.

Za zapach odpowiadają bakterie

Ludzki organizm jest wyposażony w dwa rodzaje gruczołów łojowych – ekrynowe, które rozmieszczone są na powierzchni skóry oraz apokrynowe, umieszczone w głębszych warstwach skóry. O ile te pierwsze pozostawiają pot bezwonnym i pełnią funkcję chłodzenia ciała, to drugie już mogą sprawiać niemały kłopot, zwłaszcza osobom, które przebywają w naszym otoczeniu. To wszystko za sprawą zniszczonych komórek, które zostają wydalone z wyniku ich aktywności. Za nieprzyjemną woń odpowiadają bakterie. To właśnie zadaniem jest metabolizowanie potu, którego efektem ubocznym jest przykry zapach.

Podstawą higiena osobista

Miejsca zaciemnione i pozbawione powietrza to siedliska, które bakterie upodobały sobie w sposób szczególny. Dlatego nieprzyjemna woń może unosić się zwłaszcza z okolic pach. Podstawową zasadą w walce z brzydkim zapachem jest higiena osobista. Częste i dokładne mycie pozwoli na bieżąco usuwać przyczynę problemu. Ponadto wskazane jest używanie antyperspirantów i blokerów potu, których składniki ograniczają jego wydzielanie. Ponieważ bakterie lubią osadzać się na włosach, warto też zadbać o regularną depilację pach oraz okolic intymnych. Przestrzeganie tych zasad, na ogół przynosi pożądane efekty.

Dbam o siebie, ale zapach nadal doskwiera

Jeśli odpowiednia higiena i kosmetyki nie wystarczają, istnieje kilka czynników, które również mogą powodować nasilanie się przypadłości lub świadczyć o zaburzeniach organizmu:

  • Warto zwrócić uwagę na to, czy stosowana przez nas dieta nie zawiera zbyt wielu ostrych i intensywnych przypraw, które mogą potęgować zapach potu.
  • Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, gdyż niewystarczająca ilość wody w organizmie również może być przyczyną nieprzyjemnej woni. Zaleca się wypijanie 2-3 litrów płynów w ciągu dnia.
  • Być może odzież, którą nosimy, wykonana jest z nieprzewiewnych tkanin. W takim wypadku warto spróbować zaopatrzyć swoją garderobę w ubrania bawełniane i lniane, zapewniające dobrą wentylację ciała.
  • Przykry zapach może być znakiem, że w organizmie zaburzona została gospodarka hormonalna. Warto wykonać badania pod tym kątem, które może zlecić np. ginekolog lub endokrynolog. Można wykonać je również odpłatnie w laboratoriach analiz medycznych.
  • Palenie papierosów może zmieniać zapach potu i niekorzystnie wpływać na stan zdrowia, dlatego zawsze rozstanie się z nałogiem przynosi pozytywne efekty.
  • Jeśli nieprzyjemna woń potu utrzymuje się, należy skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Zdarza się bowiem, że jest to objaw poważniejszych chorób, takich jak: niewydolność nerek lub wątroby, cukrzyca czy zmiany nowotworowe.
News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe