Lipiec w ogrodzie. Czas na zbiory i walkę ze ślimakami

 • 11.07.2021, 09:39
 • News4Media
Lipiec w ogrodzie. Czas na zbiory i walkę ze ślimakami fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Czas na odpoczynek? Nic bardziej mylnego. W lipcu w ogrodzie jest mnóstwo pracy.

Lipiec to okres poważnych zbiorów. Powinny już dojrzeć truskawki, są pierwsze maliny, morele i czereśnie. Jeżeli ktoś w ogrodzie ma wiśnię, to na owoce musi jeszcze trochę poczekać, ale i tak ma dużo pracy.

Po zebraniu owoców malin, trzeba wyciąć pędy które już owocowały, a tegoroczne można przywiązać do podpór.” – radzi Piotr Machałek, właściciel centrum ogrodniczego i dodaje, że pracy przy owocach jest sporo. Trzeba wyciąć nieowocujące pędy u letnich winorośli, truskawki należy odchwaścić, a jeżeli rośliny mają już 4 lata, to po zbiorach należy je usunąć.

Radzę też opryskiwać drzewa owocowe. Zwłaszcza teraz, kiedy jest wilgotno, bo mogą pojawić się mszyce.” – dodaje ekspert.

Ślimaki

Takich niebezpieczeństw jest znacznie więcej. Ogrodnicy muszą wypatrywać wszelkich oznak choroby roślin i pasożytów. A jest na co uważać, bo na liście zagrożeń są np.: mączniak rzekomy, zaraza ziemniaczana (atakująca też pomidory), połośnica marchewianka.

I oczywiście ślimaki, które w tym roku są bardzo uciążliwe. Potrafią zniszczyć rośliny i jeżeli ktoś zamierza z nimi walczyć, powinien użyć środka odstraszającego, trującego albo wyłapać je ręcznie. „Można też kupić pułapki lub samemu je zrobić. Do średniej wysokości naczynia należy nalać piwa i to zwabia ślimaki, które potem nie mogą wyjść z takiej pułapki.” – podpowiada Machałek.

Kwiaty czekają

Nie można w lipcu zapomnieć o kwiatach. Portale ogrodnicze radzą, aby – jeżeli ktoś tego jeszcze nie zrobił - wykopać cebule hiacyntów, narcyzów czy śniadków. Należy je oczyścić z ziemi i wysuszyć. Kiedy ponownie zostaną wkopane, kwiaty wyrosną ładniejsze.

Cebule pozostałych roślin wystarczy wykopać co 3 lata, gdy nadmiernie się zagęszczą na rabacie. Wykopane cebule przeglądamy i wyrzucamy te porażone chorobami. Pozostałe przechowujemy aby posadzić je jesienią.” – radzi portal poradnikogrodniczy.pl.

To też jest już czas na wysianie roślin dwuletnich, do których zalicza się np.:

 • fiołek rogaty,
 • niezapominajka,
 • stokrotka.

Trzeba pamiętać, że nie wysiewa się ich do ziemi, ale do rozsadników. Za góra 4 tygodnie można je wprowadzić do gleby w ogrodzie. „Na rabatach bylinowych i pod krzewami ozdobnymi warto zastosować ściółkowanie. Ściółka ogranicza rozwój chwastów i wyparowywanie wody z gleby. Dzięki temu nie będzie konieczne tak częste podlewanie roślin. Pod rośliny kwasolubne dobrym materiałem na ściółkę jest przekompostowana kora sosnowa.” – radzi portal.

Ale to nie wszystko, bo są przecież warzywa. Grządki trzeba stale odchwaszczać i wzruszać glebę. To się opłaci, bo w lipcu ogrodnika czekają spore zbiory. Będzie to:

 • groch zielony,
 • fasola szparagowa,
 • wczesne kapusty,
 • ogórki,
 • cukinie,
 • kabaczki,
 • sałaty,
 • buraki,
 • marchew.

Na pomidory trzeba jeszcze poczekać, ale już teraz należy usunąć zbędne pędy wyrastające z kątów liści. Pod koniec lipca trzeba przyciąć wierzchołek wzrostu.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe