W tym roku nie pokonamy Krzyżaków, ale alianci wylądują na plaży

  • 08.07.2021, 13:07
  • News4Media
W tym roku nie pokonamy Krzyżaków, ale alianci wylądują na plaży By Łukasz Niemiec - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28699855

Podziel się:

Oceń:

Przyciągają tłumy i są świetną rozrywką dla całych rodzin. Niestety nie wszystkie inscenizacje historyczne w tym roku dojdą do skutku.

Mamy świadomość, jak bardzo po długich miesiącach społecznej izolacji wszyscy wyczekujemy wielkich wydarzeń i powrotu do normalności. Jednak w związku z trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji epidemicznej i uwarunkowań prawnych dotyczących organizacji wydarzeń masowych, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców Warmii i Mazur oraz gości odwiedzających nasz region, z przykrością informujemy, że podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Grunwaldu oraz inscenizacji bitwy.” – poinformowali organizatorzy inscenizacji jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, czyli m.in. marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin i przewodniczący zarządu Fundacji Grunwald, Henryk Kacprzyk.

To oznacza, że już drugi rok z rzędu na polach grunwaldzkich nie będzie najznakomitszych, współczesnych rycerzy, a za nimi nie przyjdą tłumy widzów, a tych bywa tam około 100 00. W zamian ma się odbyć uroczystość z udziałem oficjalnych delegacji. Wszystko w reżimie sanitarnym.

Co zatem mają tego lata robić miłośnicy historii i tego typu wydarzeń? Na szczęście nie wszystkie imprezy zostały odwołane. Już 17 lipca w Tarnowie odbędzie się Zamkomania i Tarnowski Turniej Rycerski na ruinach miejscowego zamku. W pierwszym dniu wydarzenia zaplanowano m.in. turniej łuczniczy, pokazy walk i warsztaty czy naukę tańców dworskich. Wieczorem odbędzie się „bitwa o zamek”, a następnego dnia planuje się finał turnieju dla łuczników.

24 lipca będzie III Turniej Rycerski Pod Zamkiem Cisy w miejscowości Cieszów w gminie Stare Bogaczowice. „Datowanie: XII - XV w. Zapraszamy serdecznie również rekonstruktorów wczesnych.” – zachęcają organizatorzy. W programie znajdują się m.in. turniej bojowy, inscenizacja bitwy o zamek Cisy, ślub słowiański czy „polowanie na muflona”.

25 sierpnia to już propozycja dla miłośników późniejszych epok. Mowa o imprezie D-Day Hel:

 

To niezwykłe widowisko historyczne nawiązujące do największej operacji desantowej aliantów w Normandii w czerwcu 1944 roku. Operacja Overlord – operacja wojskowa rozpoczęta udaną inwazją na okupowaną przez Niemców Francję 6 czerwca 1944 roku i trwająca do końca sierpnia. Lądowanie aliantów w Normandii stanowiło początkową fazę działań wojennych na froncie zachodnim II wojny światowej.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe