Bezpieczne wakacje: Tczewska policja przypomina, jak unikać niebezpiecznych zdarzeń [ROZMOWA]

  • 13.07.2021, 17:05
  • Weronika Gerowska - Chalecka
Bezpieczne wakacje: Tczewska policja przypomina, jak unikać niebezpiecznych… fot. Redakcja

Podziel się:

Oceń:

W ramach cyklu "Bezpieczne wakacje z Radiem Tczew" na naszej antenie usłyszeć można rady od tych, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo i często także walczą o nasze życie. W miniony poniedziałek (12.07) naszym gościem był asp. sztab. Dawid Krajewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. 

Wakacje to czas gdy korzystając ze sprzyjającej pogody i trwających urlopów wybieramy się na długie spacery, czy wycieczki. To niestety także sezon, podczas którego policja odnotowuje więcej zdarzeń - wypadków na drodze, utonięć czy zaginięć. Na naszej antenie asp. sztab. Dawid Krajewski z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie w ramach cyklu “Bezpieczne wakacje z Radiem Tczew” opowiedział m.in. o tym, o czym należy pamiętać gdy zbliżamy się do przejścia dla pieszych:           

 

Musimy pamiętać przede wszystkim, że życie mamy jedno. Kierujący już zapinając pas, już jest w jakiś sposób chroniony tym pasem; jest też cała konstrukcja samochodu, która też, te blachy, mówiąc kolokwialnie, chronią po prostu każdego kierującego, a pieszy jest narażony na wszelakie niebezpieczeństwa. W kontakcie z rozpędzonym samochodem, który waży średnio, można policzyć, koło 2 ton, wiadomo, że nie mamy w ogóle z nim szans dlatego, pomimo, że mamy pierwszeństwo na przejściach dla pieszych zwracajmy uwagę na swoje bezpieczeństwo - więc najpierw się rozglądajmy, a gdy jest bezpiecznie, dopiero wtedy wchodźmy na to przejście. 

- asp. sztab. Dawid Krajewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tczewie

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

O ostrożności i bezpieczeństwie muszą pamiętać kierowcy samochód osobowych, ale także rowerzyści. Policja przypomina, że dzieci przede wszystkim powinny mieć kaski

 

Osoba małoletnia, która jedzie tym rowerem to nie tylko kask, ale też takie ochraniacze, które też ten upadek w jakiś sposób zminimalizują i też te skutki tego upadku. Wiadomo, dzieci się uczą jeździć i często też jest tak, że poniesie ich ta brawura. [...] aczkolwiek my, dorośli jesteśmy od tego żeby zwracać im ciągle uwagę na bezpieczeństwo, zwracać uwagę na zachowanie tak, żeby po prostu weszło to w krew, że dziecko samo z czasem nabierze tej ogłady i samo będzie zwracało uwagę, że w tym miejscu jest niebezpiecznie, bo tak mama mówi, bo tak tata mówi, bo tak policjant mówi na zajęciach. W ten sposób dziecko jest bardziej świadome świata zagrożeń, które czyha na nie poza domem. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podczas wakacji dzieci i młodzież korzystają ze zorganizowanych form wypoczynku. Planując taki wyjazd, warto zadbać o kontrolę środka transportu wiozącego je na wycieczkę. TUTAJ znajduje się raport, w którym można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne i informacje o polisie OC. Sprawdzenie stanu pojazdu, którym wybierzemy się w długą, wakacyjną podróż to obowiązek każdego kierowcy. Powinni oni pamiętać o tym, aby przygotować odpowiednio samochód, jeszcze zanim wyjadą w trasę:

 

Przede wszystkim musimy zajrzeć do naszego samochodu, sprawdzić jego stan techniczny: czy są właściwe opony na te chwile, może już są wiekowe, może wymagają wymiany. Przede wszystkim sprawdzić należy także wszystkie płyny eksploatacyjne. Zadbać konkretnie o ten cały stan techniczny pojazdu. Trzeba usiąść za kierownicę wypoczętym - oczywiście trzeźwym, to jest w ogóle podstawowa zasada. [...] Gdyby podróż trwała długo, róbmy sobie przerwy, bo dużo zdarzeń w czasie letnim dotyczy też zmęczenia, zaśnięcia, gdzie kierujący tracą kontrolę nad samochodem, zjeżdżają na przeciwległy pas ruchu i dochodzi do bardzo groźnych, niebezpiecznych zdarzeń. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Policjant, Dawid Krajewski przypomniał też o tym, jak ważne jest dostosowanie prędkości nie tylko do obowiązujących ograniczeń, ale także do panujących warunków na drodze. Ważne są także umiejętności kierowcy:

 

W każdej sytuacji, gdy dojdzie do nawet do pojawienia się zwierzęcia, które może wybiec nagle na drogę, gdy będziemy mieli tą prędkość już w tym momencie zwiększoną, bardzo często jest taka sytuacja, że nie zdążymy wyhamować. Musimy więc tą prędkość dostosować do swoich predyspozycji, ale też nie bierzmy pod uwagę, że skoro jedziemy po autostradzie, gdzie jest ograniczenie do 140 km/h, to jedziemy te 140 km/h - nie, trzeba to dostosować do swoich umiejętności. Tak, żeby wyhamować w zasadzie przed przeszkodą, która nagle pojawi się przed nami, tak, żeby bezpiecznie się zatrzymać i następnie bezpiecznie dojechać do celu. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Najbliższe dni to czas wzmożonych upałów. Kierowcy muszą pamiętać o tym, że nigdy nie należy zostawiać nawet na chwilę w zamkniętym aucie dzieci lub zwierząt:

 

Gdy widzimy taką sytuację, gdy faktycznie ma to miejsce to nie bójmy się nawet wybić szyby - tylko niech to nie będzie szyba w pobliżu której jest to dziecko czy zwierzę, tylko taka, żeby zminimalizować te skutki, tak, żeby nie stała się krzywda przede wszystkim dziecku czy zwierzęciu. W sytuacji zagrażającej życiu można więc wybić szybę, chyba, że sytuacja tego nie wymaga - należy jednak zawsze zawiadomić służby ratownicze, my także przyjedziemy.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Niestety, wakacje to czas gdy służby odnotowują więcej wypadków i kolizji:

 

W powiecie tczewskim od początku wakacji mamy 7 takich wypadków, gdzie 10 osób zostało rannych. Od początku wakacji mamy również 28 kolizji,  ale wiadomo,  ten stan ciągle wzrasta niestety. Chcielibyśmy żeby tych zdarzeń było jak najmniej. Powstała taka mapa wypadków śmiertelnych, która jest publikowana na naszej stronie, na stronach policyjnych. Ta mapa to jest też nasz taki apel do wszystkich osób, które siadają za kierownicę, żeby może ta informacja, która wiąże się z tragedią wielu rodzin, gdzie osoba zginie, może ta informacja z ilością tych czarnych kropek, która wzrasta podczas całej doby i wzrasta oczywiście przez całe wakacje, może to będzie sytuacja gdzie ktoś siądzie za kierownicę i pomyśli "aha jest taka mapa interaktywna, która pokazuje właśnie, że coś się dzieje na tej drodze, że ktoś zginął - może ja zmniejszę ten gaz?".

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

źródło: policja.pl (Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym, stan na 13.07.2021 r., godz. 17:00)

 

Z kolei Komenda Wojewódzka Policji rozpoczęła niedawno kampanię "Młodość nie zwalnia z myślenia", o której pisaliśmy TUTAJ. Policjanci apelują także o to, by nie tylko w wakacje dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. 


Jak jeszcze możemy zadbać o to, by uniknąć niebezpieczeństw podczas urlopu? O czym należy pamiętać wyjeżdżając na urlop z dziećmi? Co zrobić, gdy stracimy je z oczu podczas plażowania? Na te i inne pytania odpowiadał w rozmowie z Weroniką Gerowską-Chalecką, asp. sztab. Dawid Krajewski z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. Cała rozmowa dostępna jest tutaj: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Weronika Gerowska - Chalecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe