Tczew: Koalicja Polska podpisała umowę o współpracy ze Stowarzyszeniem Pomorski Ruch Obywatelski “Pro Obywatel”. Kosiniak-Kamysz odwiedził Tczew

  • 15.07.2021, 09:38
  • Dawid Chęć
Tczew: Koalicja Polska podpisała umowę o współpracy ze Stowarzyszeniem… fot. Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał wczoraj (16 lipca) w Tczewie umowę o współpracy programowej między Koalicją Polską a Stowarzyszeniem Pomorski Ruch Obywatelski “Pro Obywatel”. Umowa ma między innymi dać sygnał o wspólnym dążeniu do wzmocnienia roli wyborców w kontroli władz oraz wpływie na sprawy publiczne.

Pod dokumentem podpisali się oficjalnie:                                                                                                                                                                              

  • Władysław Kosiniak- Kamysz - Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego
  • Marek Biernacki - Wiceprzewodniczący Rady Koalicji Polskiej
  • Andrzej Flisik - Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Tczewie
  • Tomasz Kajzer - Przedstawiciel Stowarzyszenia Pomorski Ruch Obywatelski "Pro Obywatel"

Tak o połączeniu sił mówił Tomasz Kajzer, ze Stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski "Pro Obywatel":

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wydaje mi się, że teraz jest najlepszy czas żeby pokazać innym organizacjom, że jeśli chce się zacząć działać to właśnie teraz.

- Tomasz Kajzer

 

Z kolei Prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że współpraca z tczewskim stowarzyszeniem jest istotna dla Koalicji Polskiej ze względu na wspólne cele:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Dzisiaj podpisujemy umowę z ruchem obywatelskim Pro Obywatel, który wykazał się inicjatywami promocji swojej małej ojczyzny. To są może małe sprawy, ale to właśnie od małej sprawy, zaczyna się wielka rzecz, bo Polska to jest wielka rzecz.

- Władysław Kosiniak-Kamysz

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Chcemy budować porozumienie, chcemy łączyć a nie dzielić, budować mosty porozumienia a nie mury nienawiści.

 

Po konferencji prasowej Prezes Władysław Kosiniak-Kamysz dostał w prezencie od Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu Tczewskiego książkę o historii mostu. To właśnie o ten zabytek zapytaliśmy Kosiniaka-Kamysza:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Będę to wspierać z całej siły, wiem że wielu wam to obiecało, my nie będziemy wiele obiecywać a mam nadzieję że wiele zrobimy. [...] Jest ta koncepcja o której mówiłem: przejęcie przez instytucje państwowe, instytucje dbające o kulturę, historię. Jest taka możliwość. Jak nie one, to może Wody Polskie, na pewno jednostka, która ma zasilanie budżetowe, dużo większe niż struktura powiatu.

 

Ostatnio media ogólnoświatowe obiegła informacja o tym, że we Francji nastąpił nagły wzrost zainteresowania szczepieniami, co było związane z zapowiedzią prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Poinformował on, że szczepienia przeciw COVID-19 nie będą we Francji obowiązkowe dla całego społeczeństwa, ale wprowadzane restrykcje będą dotyczyły osób, które nie posiadają certyfikatu sanitarnego potwierdzającego szczepienie, negatywny test, bądź nabycie odporności na COVID-19. Bez certyfikatu nie będzie można wejść do kawiarni, restauracji, czy centrów handlowych, podróżować pociągami i samolotami na trasach długodystansowych oraz odwiedzać placówki medyczne. 

Dlatego zapytaliśmy Władysława Kosiniaka-Kamysza, czy jego zdaniem Polska powinna podążyć drogą Francji w sprawie szczepień i kolejnych ewentualnych obostrzeń:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Ja o tym tydzień temu powiedziałem, wtedy wylała się na mnie fala hejtu, że powiedziałem, że jak ktoś będzie zaszczepiony to jego obostrzenia nie powinny obowiązywać.

 

Prezes PSL podkreśla, że jego zdaniem krytyka profilaktyki związanej z COVID-19 nie powinna mieć miejsca:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jak ktoś nie wie co to jest COVID, to ja go zapraszam na pół godziny, będzie ze mną w kombinezonie, [...] niech zobaczy jak ojciec w jednej sali szpitalnej umiera, a w drugiej sali rodzi się mu dziecko i on już tego dziecka nigdy nie zobaczy, bo przed chwilą zmarł.

 

Jednym z elementów rządowego programu zwanego Polskim Ładem jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, założeniem tego kapitału jest zwiększenie wsparcia finansowego dla polskich rodzin w celu zwiększenia dzietności. Czy Pana zdaniem Polski Ład i kolejne zapowiadane projekty będą mieć wpływ na chęć posiadania dzieci w Polsce?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

500+ nie pomogło na dzietność, choć głównym celem tego programu miało być zwiększanie urodzeń w Polsce. [...] Wsparcie socjalne jest, i to trzeba przyznać, ale efektu demograficznego nie ma żadnego. Wręcz przeciwnie, jest drastyczny spadek liczby urodzeń. Nie zadziała tylko i wyłącznie jeden program. 

- Władysław Kosiniak-Kamysz

 

Co według PSL-u, wpływa na to, że dzietność w Polsce nie poprawia się pomimo przyznawanych dodatków socjalnych?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Najważniejsza sprawa to są mnie mieszkania, młodzi ludzie nie decydują się na dzieci, bo nie są w stanie kupić lub wynająć mieszkania. Dlatego opóźniają decyzję o posiadaniu dziecka.

- Władysław Kosiniak-Kamysz

 

Czy Koalicja Polska ma pomysł na to, jak poprawić statystyki dotyczące demografii w Polsce?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Nasz pomysł to projekt mieszkaniowy ,, Własny kąt", 75 tysięcy na wkład własny na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, ale też na rynku wtórnym. Przekazanie działek na terenach wiejskich, tych, które są nieużytkami rolnymi, na budowę domu. Bez szansy na zakup lub wynajęcie mieszkania, nie będzie efektu prodemograficznego. 

- Władysław Kosiniak-Kamysz

 

fot. Redakcja

 

Dawid Chęć

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe