Jak wybiera się prezesa PZPN? Najpierw decydują regiony

  • 21.07.2021, 13:27
  • News4Media
Jak wybiera się prezesa PZPN? Najpierw decydują regiony By Roger Gor - IMG_2906.JPG, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39504527 Zbigniew Boniek

Podziel się:

Oceń:

Za niecały miesiąc Polski Związek Piłki Nożnej będzie miał nowe władze. Zbigniew Boniek nie startuje w wyborach.

Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że zgodnie z określonym w statucie terminem, zgłoszone zostały następujące kandydatury w wyborach na stanowisko prezesa PZPN, które odbędą się 18 sierpnia br.: Marek Koźmiński, Cezary Kulesza. PZPN informuje, że obie kandydatury spełniają wymagane warunki formalne.” – ogłosiła właśnie krajowa federacja piłkarska, która przygotowuje się do zmiany prezesa. Zbigniewowi Bońkowi wygasa kadencja i zgodnie z przepisami nie może ubiegać się o kolejną.

Trzeci odpadł

Oprócz wspomnianych Koźmińskiego i Kuleszy, o fotel prezesa miał się ubiegać także były właściciel Polonii Warszawa Józef Wojciechowski. Nie udało mu się jednak zebrać na czas wymaganej liczby podpisów poparcia. W piłkarskich kuluarach padają informacje, że miał 13 na 15 wymaganych rekomendacji. Są konieczne, aby w ogóle stanąć w wyborach.

Prezesa PZPN wskazuje się według skomplikowanej procedury. Chętny do objęcia stanowiska musi najpierw przedstawić 15 rekomendacji wystawianych przez 16 związków wojewódzkich, 18 klubów Ekstraklasy i 18 z I ligi. Każde z nich może poprzeć jedną osobę, dwie lub nie udzielić żadnej rekomendacji. Kulesza poinformował, że złożył w PZPN aż 40 rekomendacji. Koźmiński nie ujawnia takich informacji, ale nieoficjalnie jest mowa o liczbie 25.

Ostateczna rozgrywka odbędzie się 18 sierpnia podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego PZPN. Delegaci mają oddać 118 głosów, a do zwycięstwa któremuś z kandydatów potrzeba 60.  Według komentatorów bliżej wygranej jest w tym momencie Kulesza. Może liczyć na 36 głosów ze strony działaczy związkowych i około 40 głosów od klubów.

Kim są kandydaci

Marek Koźmiński, 50 lat. Były piłkarz grający we Włoszech, Grecji, a karierę zakończył w Górniku Zabrze. W reprezentacji Polski rozegrał 45 meczów. W latach 2012 - 2016 był wiceprezesem PZPN ds. zagranicznych, od 2016 jest wiceprezesem PZPN ds. szkoleniowych.

Cezary Kulesza, 59 lat. Grał w Jagiellonii Białystok, Gwardii Białystok, Olimpii Zambrów czy Supraślance Supraśl. W 2010 roku został prezesem Jagiellonii, od 2012 roku jest członkiem zarządu PZPN, a od 2016 roku wiceprezesem PZPN ds. piłkarstwa profesjonalnego.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe