Święto Mostu Tczewskiego w cieniu politycznych zawirowań. Czy podczas najbliższej sesji starosta zostanie odwołany?

  • 22.07.2021, 14:12
  • Redakcja
Święto Mostu Tczewskiego w cieniu politycznych zawirowań. Czy podczas… fot. Redakcja

Podziel się:

Oceń:

27 lipca 2021 roku to ważna data dla Mostu Tczewskiego. Tego dnia przypada 170. rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod jego budowę. Pomimo początkowych planów dotyczących zorganizowania tego dnia uroczystości dla mieszkańców powiatu i sympatyków mostu, starostwo zrezygnowało z tego pomysłu. Powód? 27 lipca ma się odbyć sesja Rady Powiatu Tczewskiego.

We wtorek, 27 lipca o godz. 17.00 w świetlicy przy Szkole Podstawowej w Lisewie Malborskim, odbędzie się spotkanie o historii i przyszłości Mostu Tczewskiego. Jego organizatorem jest Dawny Tczew we współpracy ze Społecznym Komitetem Odbudowy Mostu Tczewskiego - jak przyznają organizatorzy, wydarzenie odbędzie się, aby upamiętnić rocznicę powstania zabytku. Powodem jest fakt, że Starostwo Powiatowe zrezygnowało z planowanej na ten dzień konferencji. Władze powiatu tłumaczą, że podjęli taką decyzję, ze względu na zaplanowaną tego samego dnia XXXIV sesję Rady Powiatu. Jednym z najistotniejszych jej punktów będzie rozpatrzenie wniosku o odwołanie starosty. Zapytaliśmy Mirosława Augustyna o nastrój przed sesją. Czy ma obawy z nią związane?

 

Nastroje pozytywne jak zawsze, natomiast jeżeli wszyscy Ci, którzy deklarują lojalność i to, że są w koalicji, jeżeli dotrzymają słowa, to tutaj nie ma żadnych obaw.

- starosta tczewski, Mirosław Augustyn

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Sesja zwołana na 27 lipca (pełen harmonogram znajdziecie TUTAJ ) wzbudziła zainteresowanie, nie tylko z powodu wniosku o odwołanie starosty, ale także ze względu na to, że odbywa się w dniu, w którym planowane były obchody rocznicy związanej z powstaniem Mostu Tczewskiego: 

 

Miała się odbyć konferencja, podczas której mieliśmy przekazać to wszystko co było w kapsule czasu, zostało to odnowione, poddane renowacji - i to wszystko miało być przekazane właśnie 27 lipca. Natomiast w związku z tym, że dowiedzieliśmy się o terminie sesji absolutoryjnej, musieliśmy to wydarzenie przesunąć na czas nieokreślony.

- starosta tczewski, Mirosław Augustyn

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Radny miejski i działacz społeczny, Łukasz Brządkowski przyznaje, że nie rozumie decyzji o odwołaniu obchodów:

 

Mi się wydaje że ta decyzja nie jest najlepsza, rozumiem to, że sesja musiała się odbyć, można było pewnie pomyśleć o trochę innym terminie. Ale skoro nawet sesja odbywa się w święto Mostu Tczewskiego to można było przygotować różnego rodzaju spotkania, wydarzenia popołudniowe, tak, żeby mogli z nich skorzystać mieszkańcy; więc do końca nie rozumiem decyzji o odwołaniu wszystkich wydarzeń w związku z odbywaniem się sesji, odbywa się ona od godzin porannych, pewnie do godzin popołudniowych - a w godzinach późno popołudniowych można było zrobić coś z myślą o mieszkańcach.

- radny miejski i działacz społeczny, Łukasz Brządkowski

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Tymczasem starosta tczewski, Mirosław Augustyn tłumaczy skąd taka decyzja: 

 

Mamy informacje od Pani przewodniczącej, że sesja może być długa i w związku z tym nie chcieliśmy angażować ludzi. Jest okres urlopowy, każdy ma zaplanowane w kalendarzu swoje wydarzenia i nie chcieliśmy tego robić - później odwoływać - staramy się informować wcześniej, dlatego taka decyzja.

- starosta tczewski, Mirosław Augustyn

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Władze powiatu otrzymały społeczny projekt uchwały, który jest propozycją dotyczącą napisania przez władze powiatu wniosku do Programu Polski Ład. Wniosek miałby dotyczyć dofinansowania odbudowy Mostu Tczewskiego. Na czym ma to polegać? Tłumaczy Łukasz Brządkowski:

 

Ta sprawa jest w zasadzie bardzo prosta, ponieważ sprowadza się do tego, żeby zarząd wystąpił z wnioskiem do Polskiego Ładu o dofinansowanie odbudowy mostu, chodzi nam konkretnie o cały etap drugi, czyli ten na który mamy dokumentację, jest to kwota 73.300.000 zł według obliczeń z grudnia zeszłego roku, czyli z wniosku który został złożony do budżetu centralnego. Dlatego ta data 27 lipca i ta sesja może paradoksalnie okazać się bardzo ważna w historii dla naszego mostu, jeżeli taka uchwała zostanie podjęta, zarząd złoży wniosek - może się okazać, że to będzie kolejny początek odbudowy naszego mostu.

- radny miejski i działacz społeczny, Łukasz Brządkowski

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Czy Program Polski Ład pozwoliłby na odbudowę? 

 

Musimy pamiętać o tym że ten Polski Ład, ma bardzo dobre warunki jeżeli chodzi o dofinansowanie, bo to jest bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 95% całej inwestycji. My jesteśmy w takiej nieszczęśliwej sytuacji, że nie ma przepływu informacji między posłem najbardziej zaangażowanym w odbudowę Mostu a starostą, więc my pełnimy rolę takiego pośrednika. Z rozmów z posłem wiem, że ten pomysł jest w pełni aprobowany, poseł zapowiedział, że będzie go pilotował i będzie go jak najbardziej popierał.

- radny miejski i działacz społeczny, Łukasz Brządkowski

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Z kolei Przewodniczący Klubu Radnych “Powiat 2023” i radny powiatu, Andrzej Demski przyznaje, że władze powiatu liczyły na to, by to państwo przejęło tą inwestycję - jak mówi, miało to się odbyć zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, m.in. posła Kazimierza Smolińskiego: 

 

Proszę zwrócić uwagę na to, że projekt Polskiego Ładu właściwie jeszcze przechodzi całą drogę legislacyjną, nie do końca wiemy jak to będzie wyglądać, natomiast z zapowiedzi - można uzyskać dofinansowanie 95%. Dostaliśmy informację, że poseł zobowiązał się także do pomocy we wkładzie własnym z Funduszu Inwestycji Lokalnych, że wspomoże również wkład własny. Jeżeli ta pierwsza forma, czyli przejęcie tego zadania przez państwo się do tej pory nie zrealizowało, to w przypadku pomocy przy wkładzie własnym my jesteśmy jak najbardziej za.  

- radny powiatowy, Andrzej Demski

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Deklarację pomocy w sprawie odbudowania Mostu Tczewskiego złożył także Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas ostatniej wizyty w Tczewie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe