Tokio 2020: Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski jako pierwsi z Polaków wywalczyli awans do półfinału!

Za nami pierwsze zmagania Polaków podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Wioślarska dwójka podwójna mężczyzn to pierwsza konkurencja, w której mogliśmy oglądać reprezentantów Polski.
zdjęcie archiwalne

Autor: fot. Mateusz Biskup - sportowiec (FB)

Początek Igrzysk możemy za bardzo udany. Pochodzący z Lisewa Malborskiego, wychowanek KKS Unia Tczew Mateusz Biskup wraz z Mirosławem Ziętarskim wygrali swoją serię eliminacyjną. Drugie miejsce zajęli Szwajcarzy, a trzecie osada z Nowej Zelandii. Polacy wywalczyli bezpośredni awans do półfinału. Na starcie staną w poniedziałek.

Nasza dwójka podwójna to brązowi medaliści mistrzostw świata z 2019 i pewnie swoją formę chcieli potwierdzić podczas igrzysk, które z powodu pandemii zostały przełożone na 2021 rok.

Polacy w swoim wyścigu eliminacyjnym mieli tylko trzy osady rywali, więc z czterech, które stanęły na starcie, bez awansu do półfinału kończyła tylko jedna łódka. Od początku był to bardzo wyrównany wyścig, Polacy na pierwszym pomiarze byli na drugiej pozycji, ale na półmetku byli już na prowadzeniu z sekundą przewagi nad pozostały. W samej końcówce przyspieszyli jeszcze Szwajcarzy - Barnabe Delarze i Roman Roeoesli, którzy dogonili Polaków i na linię mety obie łódki wpłynęły niemal równocześnie. Ostatecznie to jednak nasi reprezentanci okazali się minimalnie szybsi, ale obie te osady wywalczyły awans do półfinału.

Polacy w swoim wyścigu uzyskali czas 6:11.22.

- sportowefakty.wp.pl

Z kolei czwórka podwójna mężczyzn w składzie: Fabian Barański, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Dominik Czaja zapewniła sobie awans do finału. Nasi zawodnicy wygrali wyścig eliminacyjny i okazali się szybsi od Włochów. Trzecie miejsce zajęła osada z Estonii.

W czwórce podwójnej kobiet Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann i Marta Wieliczko są na drugim miejscu, przegrywając jedynie z Chinkami. Dzięki temu nasze zawodniczki również awansowały do finału Igrzysk Olimpijskich.

Obie osady zapewniły sobie awans do wtorkowego finału A.