Jaka jest najlepsza przestrzeń publiczna w naszym regionie? [KONKURS]

  • 26.07.2021, 13:38
  • Redakcja / pomorskie.eu
Jaka jest najlepsza przestrzeń publiczna w naszym regionie? [KONKURS] fot. google maps

Podziel się:

Oceń:

W tym roku już po raz piętnasty zorganizowany zostanie konkurs "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego". W tej edycji zwracana będzie szczególna uwaga na rolę przestrzeni w przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu. Zgłoszenia będą przyjmowane od 2 sierpnia do 17 września.

Informacje pochodzą ze strony www.pomorskie.eu.

 

Konkurs "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego" został zainicjowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego już w 2005 roku. Stanowi jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce dając możliwość prezentacji osiągnięć samorządów lokalnych w zakresie kreowania i przekształcania ważnych dla mieszkańców przestrzeni publicznych.

- pbpr.pomorskie.pl

 

Czym jest dobra przestrzeń publiczna?

Celem konkursu jest promocja dobrych wzorców i praktyk w zakresie kształtowania ładu przestrzennego naszego regionu. Są w nim oceniane szczególności ogólnodostępne place i ulice, osie i ciągi widokowe oraz panoramy miejscowości, tereny nadwodne, parki, tereny spacerowe, plaże i inne miejsca, które tworzą dobrą przestrzeń publiczną miasta lub wsi. Równie ważne są też przedsięwzięcia dotyczące terenów zdegradowanych, które przeznaczone zostały dla celów publicznych.

 

Dobra przestrzeń publiczna to miejsce otwarte i ogólnodostępne, z preferencją ruchu pieszego lub przeznaczone wyłącznie dla pieszych. To również miejsce, które ze względu na położenie w strukturze miejscowości odgrywa istotną rolę w życiu lokalnej społeczności. Uwzględnia bowiem potrzeby jej członków w różnym wieku, o różnym stopniu sprawności fizycznej i różnych zainteresowaniach.

– Konrad Młynarczyk z Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, sekretarz konkursu

 

Oprócz kryteriów odnoszących się do estetyki czy funkcjonalności realizowanych przedsięwzięć, w tym roku w konkursie podkreślono też ich ważną rolę w przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych oraz wspomaganiu procesów adaptacji do zmian klimatu miast i obszarów wiejskich.

Jak można dokonać zgłoszenia?

Do konkursu mogą zostać zgłoszone przedsięwzięcia, które zostały oddane do użytku pomiędzy 1 stycznia 2019 r. a 31 grudnia 2020 r. oraz nie brały udziału w poprzedniej jego edycji.

Zgłoszeń mogą dokonywać: organy wykonawcze gmin i powiatów (oraz ich związków) z terenu województwa pomorskiego, organizacje samorządów zawodowych lub stowarzyszenia architektów, urbanistów, inżynierów budownictwa czy architektów krajobrazu, podmioty z sektora prywatnego realizujące zadania związane z tworzeniem ogólnodostępnej przestrzeni publicznej, jak również inne instytucje lub organizacje realizujące zadania publiczne związane z tematyką konkursu.

Od 2 sierpnia na stronie internetowej Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego dostępny będzie interaktywny formularz zgłoszeniowy. Wypełniony formularz należy przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście na adres:

Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego
ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
z dopiskiem: Konkurs „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2021”.

Termin składania zgłoszeń upływa 17 września. W przypadku dokumentów nadsyłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego.

Kiedy poznamy wyniki konkursu?

Rozstrzygnięcie nastąpi do 22 października, natomiast zwycięzców poznamy do 30 listopada. W ramach konkursu przyznane zostaną: nagroda główna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Najlepszej Przestrzeni Publicznej, a ponadto wyróżnienia dla gmin za realizację najlepszych przedsięwzięć na terenie miast oraz obszarach wiejskich.

 

Przedsięwzięcia będą oceniane przez Komisję Konkursową działającą pod przewodnictwem Marszałka Mieczysława Struka. W skład Komisji wejdą przedstawicielki Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej – profesor Karolina Krośnicka z Politechniki Gdańskiej i dr inż. arch. krajobrazu Joanna Rayss – oraz inni eksperci zewnętrzni – profesor Iwona Dzierżko-Bukal z Akademii Sztuk Pięknych i dr inż. arch. Piotr Czyż, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto. Samorząd Województwa Pomorskiego w pracach Komisji reprezentować będą natomiast Anna Błażewicz-Stasiak, Zastępca Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, oraz Anna Bizub-Jechna, koordynatorka do spraw dostępności architektonicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. 

- pbpr.pomorskie.pl

 

Organizatorem konkursu jest Zarząd Województwa Pomorskiego, a patronat nad nim objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.


W poprzednich latach docenione zostały także tczewskie przestrzenie. Było tak m.in. w 2016 roku. Jak przypomina Dziennik Bałtycki: 

 

Wyróżnienie II stopnia zdobyło miasto Tczew za projekt „Zagospodarowanie terenu osiedlowego w Tczewie – modernizacja łącznika od ul. Armii Krajowej do szkoły podstawowej nr 12” - za przemyślane, kompleksowe, wrażliwe krajobrazowo i estetyczne przekształcenie ciągu pieszego w przestrzeń dostosowaną do lokalnego charakteru miejsca, wytyczającą oś łączącą i integrującą tkankę miasta oraz stanowiącą o ogólnym wizerunku osiedla.

Kapituła konkursu doceniła też stworzenie nowej jakości przestrzeni publicznych w sąsiedztwie bloków mieszkaniowych promujących ruch pieszy oraz przyczyniających się do większej integracji społecznej.

Za szczególnie godną uwagi uznano kontynuację procesu budowania tożsamości miasta poprzez nawiązanie do kolejowych tradycji Tczewa. Projekt promuje bowiem rozwiązania przyjazne osobom niepełnosprawnym i dzieciom.

 


Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie internetowej Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego - KLIK!

Redakcja / pomorskie.eu

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe