Wzrost aktywności cyberprzestępców. CERT Polska ostrzega

  • 09.08.2021, 08:54
  • Piotr Bunkowski / CERT Polska
Wzrost aktywności cyberprzestępców. CERT Polska ostrzega fot. CERT Polska Oszuści podszywający się pod Bank Millennium

Podziel się:

Oceń:

CERT Polska, czyli zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, odnotował w lipcu zwiększoną aktywność cyberprzestępców. Oszuści podszywali się między innymi pod Urząd Skarbowy, a także próbowali przejąć konta użytkowników serwisów społecznościowych. Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa apelują o zachowanie ostrożności w Internecie.

CERT Polska odnotował w lipcu zwiększoną aktywność internetowych oszustów. Cyberprzestępcy podszywali się pod Bank Millennium, Urząd Skarbowy, a także próbowali przejąć konta użytkowników serwisów społecznościowych. Kierownik CERT Polska - Przemysław Jaroszewski - podsumowuje działania oszustów:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W lipcu, cyberprzestępcy wykorzystywali mechanizmy, które do tej pory są dobrze znane, ale z nowymi scenariuszami. Jednym z nich było wysyłanie złośliwego załącznika, podszywając się pod Bank Millennium z rzekomym potwierdzeniem przelewu na wysoką kwotę. Otwarcie takiego rzekomego potwierdzenia skutkowało zainfekowaniem komputera. 

W drugim przypadku przesyłano SMSy informujące o konieczności opłacenia zaległego podatku, podające się pod Urząd Skarbowy. Oczywiście znowu, kliknięcie w takiego SMSa i wypełnienie formularza zapłaty skutkowało przekazaniem, tak naprawdę potencjalnie całych środków z konta, przestępcom. 

Standardowo, od dwóch lat mniej więcej, przejmowanie kont na portalach społecznościowych pod pozorem konieczności zapoznania się z treścią szokującej wiadomości. Tym razem dotyczącej potrącenia psa i żeby zapoznać się z nagraniem z kamery należało rzekomo zalogować się do portalu społecznościowego, żeby potwierdzić swój wiek, co skutkowało oczywiście utratą kontroli nad dostępem do tego konta.

~ Przemysław Jaroszewski, CERT Polska

 

Lipcowe metody cyberoszustów / fot. CERT Polska
 

Czy zwiększona aktywność cyberprzestępców wynika z aktualnie trwającego sezonu wakacyjnego?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mogę sobie spekulować, że w lipcu się bardziej [cyberprzestępcom] nudzi i wymyślają nowe scenariusze albo że one są sezonowe. Z podatkiem na przykład, no to wiadomo, gdzieś tam ludzie do końca kwietnia rozliczali te podatki. Teraz jeżeli dostają na początku wakacji jakieś informacje, że została niedopłata to może to jest bardziej przekonujące niż gdyby dostali to na początku roku. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że ci przestępcy starają się bazować przede wszystkim na jakiś rzeczach medialnych, ale to są zazwyczaj takie rzeczy, które są doskonałą pożywką. No raczej bym szedł w tym kierunku, że bardziej teraz to uśpili się przestępcy tymi wakacjami, że jeszcze takich rzeczy nie wykorzystują.

~ Przemysław Jaroszewski, CERT Polska

 

Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa apelują o zachowanie ostrożności w Internecie i przypominają, że podejrzane załączniki można zgłaszać na stronie internetowej incydent.cert.pl. Podejrzane wiadomości SMS, można natomiast przekazać na numer telefonu CERT Polska - 799 448 084

Piotr Bunkowski / CERT Polska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe