środa, 24 kwietnia 2024 07:31

Pobiegli "Tropem Wilczym". Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Za nami IX edycja imprezy "Tropem Wilczym. Żołnierzy Wyklętych”.

Autor: fot. PCS Tczew

W powiecie tczewskim odbyła się IX edycja imprezy pn. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Powiat Tczewski do organizacji przedmiotowej imprezy zgłosił się po raz czwarty, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju oraz na świecie impreza ta nie mogła odbyć się w planowanym terminie, czyli w marcu 2021 roku. Wydarzenie to jest organizowane z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach projektu odbył się tradycyjny bieg na dystansie 1963 metrów oraz bieg towarzyszący dla najmłodszych na dystansie 196 metrów. Liczby te odwołują się do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak PS. Lalek. W powiecie tczewskim bieg odbył się na drodze krajowej nr 91 na odcinku od skrzyżowania ul. Al. Solidarności z ul. Kociewską i Gdańską do skrzyżowania ul. Al. Solidarności z ul. Jagiellońską. Organizatorem biegu było Powiatowe Centrum Sportu w Tczewie.

Bieg nie miał charakteru rywalizacji i udział w nim mógł wziąć każdy. Koszt uczestnictwa w biegu wynosił 20 zł z czego połowa tej kwoty została przekazana na leczenie dla małej, 10 letniej Ewki Ziółkowskiej z Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba”.  Dlatego też bieg w Tczewie miał charakter wyjątkowy, nie tylko patriotyczny czy sportowy, ale również charytatywny.

- Przemysław Kościjańczuk, organizator imprez sportowych w PCS

Choć bieg nie miał charakteru współzawodnictwa to osoby które w końcowej rywalizacji zajęły trzy pierwsze miejsca (kategoria kobiet i mężczyzn) zostały uhonorowane pucharami, które wręczali: Dorota Kościjańczuk, Piotr Cymanowski oraz Stefan Kukowski.

W kategorii kobiet pierwsza bieg ukończyła Agnieszka Pałkowska, na miejscu drugi uplasowała się Halina Dubiela, podium uzupełniła Karolina Ziółkowska zajmując miejsce trzecie, natomiast w kategorii mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Mariusz Żurawski wygrywając bieg główny, drugie miejsce zajął Stanisław Ćwikliński, trzecie wybiegał Paweł Zdanowicz.