Dzisiaj startuje IV Festiwal Mitologii Słowiańskiej. Warsztaty, wykłady i koncerty czekają na uczestników w Grodzisku Owidz

  • 20.08.2021, 13:15
  • Redakcja
Dzisiaj startuje IV Festiwal Mitologii Słowiańskiej. Warsztaty, wykłady… fot. Grodzisko Owidz

Podziel się:

Oceń:

Od 20 do 22 sierpnia w Grodzisku Owidz tętnić będzie życie - wspólnym mianownikiem dla wszystkich festiwalowych aktywności będzie wierzeniowość dawnych Słowian.

Festiwal Mitologii Słowiańskiej to wydarzenie, które odbędzie się już po raz czwarty. Trzecia edycja ze względu na pandemię zorganizowana została w formule online, teraz jednak wszyscy miłośnicy kultury dawnych Słowian mogą spotkać się ponownie na terenie Grodziska Owidz. Czwarta edycja to przede wszystkim spotkania autorskie, wykłady, różnorodne warsztaty tematyczne oraz strefa gier i książek. O festiwalu rozmawialiśmy z Radosławem Sawickim, jednym z inicjatorów wydarzenia oraz kierownikiem Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Podczas całego wydarzenia będzie możliwość obserwowania wykonywanych o konkretnych godzinach, inscenizacji dawnych obrzędów. Wolny czas uczestnicy mogą także zagospodarować aktywnie - wspólne tańce to niemal tradycja festiwalowa - odbywają się one przy akompaniamencie muzyki, wydobywającej się ze specyficznych instrumentów. Funkcjonować będzie także "Kino festiwalowe", w ramach którego projekcje będą się rozpoczynać zarówno w piątek, jak i sobotę o godzinie 23:00.

 

Gościć będziemy cztery autorki beletrystycznych książek. Będzie też autor książki, którą planujemy wydać jako Muzeum Mitologii Słowiańskiej w ramach naszej serii wydawniczej i właśnie z wykładem będziemy gościć doktora Kajkowskiego, który wygłosi wykład "Magia wojny i wojna magii w świecie dawnych Słowian".

~ Radosław Sawicki, kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej

 

Wieczory podczas IV FMS to przede wszystkim koncerty - na scenie pojawią się "Dziwoludy", "Same Suki", "Czarny Bez" i "Radykalna Wieś". To rytmy inspirowane w większości kulturą odbiegającą od współczesnej. Corocznie na tego typu wydarzeniach pojawia się zdecydowanie największa liczba uczestników. 

 

Będą warsztaty, inscenizacje dawnych obrzędów - czyli będzie można zobaczyć, jak kiedyś wyglądała najprawdopodobniej swadźba (zaślubiny), czy też postrzyżyny - czyli inicjacja chłopca w dorosłość. Będzie śpiewanie przy ognisku pieśni obrzędowych oraz sypanie z piasku "Mitu o stworzeniu świata" - brzmi to tajemnizco, ale jest to pewna tradycja z Kujaw, którą zaprezentuje u nas etnolog związany z Uniwersytetem Gdańskim, Mikołaj Armakowski.

 

Dla osób, które na Festiwalu Mitologii Słowiańskiej pojawią się z dziećmi, przygotowano specjalną strefę, na terenie której mogą powierzyć swoje pociechy animatorom i opiekunom. To "Strefa Małego Słowianina", gdzie najmłodsi będą mogli brać udział w konkursach, grach i zabawach, zorganizowanych specjalnie dla nich.

 

Wiemy, że niektóre osoby preferują taki stabilny dach nad głową i promujemy najnowszy katalog Lokalnej Organizacji Turystycznej "Kociewie". Jest to katalog miejsc noclegowych zlokalizowanych w okolicy Starogardu oraz Owidza.

 

Jeżeli ktoś o mitologii słowiańskiej wie niedużo, to festiwal jest odpowiednim miejscem, aby swoją wiedzę poszerzyć. Sporo wydarzeń może też interesować studentów np. etnologii czy religioznawstwa.


Bilety można zakupić w internecie, ale także na miejscu. Funkcjonują jako karnety oraz wejściówki na pojedyncze dni. Na terenie festiwalu można rozbić namiot - Grodzisko Owidz zapewnia wówczas sanitariaty.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe