Cyberprzestępcy podszywają się pod służby celne i zachęcają do pobrania fałszywej aplikacji

  • 22.08.2021, 09:00
  • Piotr Bunkowski / CERT Polska
Cyberprzestępcy podszywają się pod służby celne i zachęcają do pobrania… fot. CERT Polska

Podziel się:

Oceń:

CERT Polska ostrzega przed powrotem masowego oszustwa, którego celem jest infekcja telefonów z systemem operacyjnym Android. Cyberprzestępcy wysyłają na losowe numery telefonów wiadomość o rzekomej paczce zablokowanej przez służby celne i zachęcają do pobrania fałszywej aplikacji poczty głosowej w celu wyjaśnienia sytuacji. Po instalacji, aplikacja otrzymuje dostęp do wszystkich kont i haseł zapisanych na telefonie.

Pierwszy raz tego typu kampania, pojawiła się w kwietniu tego roku. Wtedy na losowe numery telefonów docierała wiadomość o rzekomej paczce zablokowanej przez służby celne i zachęcała do pobrania aplikacji w celu wyjaśnienia sytuacji. Tym razem, oszuści wysyłają SMS-y informujące o rzekomej wiadomości na poczcie głosowej. Tak jak w pierwszej wersji oszustwa, zachęcają do pobrania rzekomej aplikacji poczty głosowej, będącej tak naprawdę szkodliwym oprogramowaniem. Po instalacji, aplikacja otrzymuje dostęp do wszystkich kont i haseł zapisanych na telefonie

fot. CERT Polska

Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa zwracają uwagę na to, aby nie instalować aplikacji, które nie pochodzą z autoryzowanych sklepów takich jak Google Play czy App Store. Przypominają również, że podejrzane wiadomości można zgłosić na stronie internetowej incydent.cert.pl. Analitycy zachęcają także do przekazania takich SMS-ów bezpośrednio na numer CERT Polska - 799 448 084.

Piotr Bunkowski / CERT Polska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe