Undergramy: ambitne młode zespoły i mocne gwiazdy [WYWIADY i GALERIA]

  • 23.08.2021, 07:00
  • Barbara Jackiewicz
Undergramy: ambitne młode zespoły i mocne gwiazdy [WYWIADY i GALERIA] fot. Barbara Jackiewicz Tides From Nebula

Podziel się:

Oceń:

W sobotę 21 sierpnia w Tczewie odbył się Festiwal Muzyczny UnderGramy. Wydarzenie po raz dziesiąty zorganizowało Centrum Kultury i Sztuki.

Głównym przesłaniem UnderGramy jest konkurs przeznaczony dla amatorskich, nieznanych szerszej publiczności grup muzycznych, które mają okazję nie tylko zaprezentować swoje umiejętności przed profesjonalnym jury i zdobyć atrakcyjne nagrody, ale także dać się poznać tczewskiej publiczności i pokazać, że scena muzyczna w Polsce prężnie się rozwija. W jury oceniającym zespoły konkursowe zasiedli: Barbara Jackiewicz (Radio Tczew), Romek Puchowski (muzyk, songwriter) oraz Maciej Karbowski (Tides From Nebula).

Tegoroczna edycja została zorganizowana w plenerze - urokliwym parku za budynkiem Centrum Kultury i Sztuki. 

Laureaci tegorocznego UnderGramy

Do finału konkursu, czyli sobotniego koncertu zakwalifikowano 4 spośród 46 zespołów, które nadesłały zgłoszenia. Na scenie wystąpili kolejno: Peppers and Partners, Yantra, The Moon an The Sun i Vinifera. Każda grupa zagrała swój autorski materiał, a jury miało nie lada zagwozdkę, bo zespoły zaprezentowały bardzo różne gatunki muzyczne, chociaż należące do nurtu szeroko pojętej gitarowej muzyki rockowej.

Laureatami X UnderGramy zostali: 

  • zespół Yantra, który otrzymał Nagrodę Główną w wysokości 5 000 zł brutto ufundowaną przez Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie,
  • grupa Vinifera, której przypadła Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa w wysokości 3 000 zł brutto.

Po ogłoszeniu wyników redaktor Krzysztof Repiński z Telewizji Tetka rozmawiał z Marią i Michałem z łódzkiego zespołu Yantra:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Nagrodą zapłacimy za studio (...) mieliśmy odwołać nagrania, a jednak nie odwołamy, bo wygraliśmy, także możemy zapłacić, mamy jak i jest super!

- zespół Yantra

 

Już 1 października Yantra wyda pierwszą EPkę, a nagrodę przeznaczy na nagranie drugiej. Podobny cel mają także muzycy Vinifery - wydanie płyty. Polecamy Wam śledzić media społecznościowe wszystkich zespołów biorących udział w finale konkursu:

www.facebook.com/yantra20k

www.facebook.com/viniferaofficial

www.facebook.com/TheMoonAndTheSunElectroRock

www.facebook.com/PeppersAndPartners

 

Gwiazdy światowego formatu

Zwieńczeniem wieczoru były dwa koncerty gwiazd - tczewsko-gdańskiej grupy post-hardcorowej Aporia oraz post-rockowego instrumentalnego zespołu Tides From Nebula

Aporia niebawem wyda nowy album zatytułowany "Strefy graniczne", z którego materiał zaprezentowała na scenie, ale też sięgnęła m.in. po zaangażowany w walkę z mową nienawiści utwór "Wiadomość z kraju miłosierdzia" z płyty z 2017 roku Rottumeroog. Nowa płyta czeka już tylko na wyjazd z tłoczni i ma się ukazać za kilka tygodni. 

Rozmowa z Bartem, wokalistą i gitarzystą Aporii:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Mam nadzieję, że nie jesteśmy grupą rekonstrukcyjną, która zatrzymała się w jednym punkcie, historii i czasu i odgrywa cały czas te same rzeczy. Pojawiają się nowe inspiracje, nie jesteśmy przecież głusi na to, co się dzieje dookoła, a zawsze ważną kwestią w zespole Aporia i w tekstach, było emocjonalne zastanawianie się nad tym, co czujemy w kontekście różnych kwestii osobistych, ale też tego, co się dzieje na świecie. A świat też nie stoi w miejscu

- Bart, Aporia

 

Muzycy z Tides From Nebula przygotowali setlistę z wybranym przekrojowym materiałem z całego pokaźnego dorobku - pięciu płyt długogrających. Nie zabrakło wspomnień i nawiązań do pierwszego koncertu TFN w Tczewie, który odbył się w 2009 roku w nieistniejącym już klubie Tromba. Formacja już planuje na wiosnę przyszłego roku trasę europejską, a na jesień - polską. Jednocześnie powoli powstają nowe pomysły, ale jak przyznaje gitarzysta, prace nad nowym materiałem idą powoli.

Rozmowa z Maciejem, gitarzystą TFN:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Ostatnio sporo słucham popu, sporo słucham elektroniki, ale generalnie mam okres taki, że mniej słucham muzyki. Każdy z nas jest człowiekiem i ma się różne okresy. Ma się fazę na to, że ogląda się dużo filmów, że się słucha dużej ilości płyt. Ja jestem w tym momencie, że tych płyt słucham niewiele. 

- Maciej, Tides From Nebula

 

Maciej przyznał też, że gdyby zespół miał nagrać utwór z jakimś wokalistą, to chciałby, aby to był Thom Yorke (Radiohead). Tides From Nebula na dniach pokaże Live Sesssion na kanale YouTube. 


Organizatorom Festiwalu Muzycznego UnderGramy gratulujemy dziesiątej edycji imprezy! Na antenie Telewizji Tetka będzie można zobaczyć obszerną relację z festiwalu.

Barbara Jackiewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe