Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 21:36
Reklama

Tczew: Uczcili setną rocznicę podniesienia bandery na STS „Lwów”, pierwszego polskiego żaglowca szkolnego

17 czerwca 1920 roku oficjalnie otwarto Szkołę Morską w Tczewie, w budynku wzniesionym na potrzeby szkoły żeńskiej. Zakupiono również trzymasztową fregatę, którą po remoncie przystosowano dla celów szkoleniowych. Tą jednostką był STS „Lwów”, nazwany przez Karola Olgierda Borchardta - „Kolebką nawigatorów”. W piątek, 3 września, w I Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę podniesienia bandery na STS „Lwów” - pierwszego polskiego żaglowca szkolnego.
Tczew: Uczcili setną rocznicę podniesienia bandery na STS „Lwów”, pierwszego polskiego żaglowca szkolnego

Autor: fot. Powiat Tczewski

Główną częścią dzisiejszej uroczystości było zawieszenie repliki bandery STS "Lwów", zafundowanego dla Szkoły przez pana Krzysztofa Dubrowa.

Podczas uroczystości dokonano również uroczystego aktu wodowania nowej książki pn. „Lwów, Pierwszy w sztafecie” autorstwa prof. Daniela Dudy oraz śp. Zbigniewa Urbanyi.

Czym jest „wodowanie”? Wytłumaczył to zagadnienie dr Krzysztof Korda, członek Zarządu Powiatu oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie:
 

Wodowanie polega na pokropieniu najnowszego książki – pokropieniu różą zamoczoną w szampanie. Jest symbolicznym momentem wprowadzenia jej do obiegu i nadania jej morskiego charakteru.


Uroczystego wodowania dokonała matka chrzestna - dyr. I LO w Tczewie Jadwiga Andrzejewska, odczytując akt chrztu:

 

„Docieraj wszędzie tam gdzie Cię oczekują, poprzez lądy, morza i oceny, rozsławiaj imię polskich uczonych i wydawców, pisarzy, naukowców, publicystów. Przynieś chałę banderze Rzeczypospolitej. Twoje imię to „Lwów, Pierwszy w sztafecie”.

 

Ostatnim punktem dzisiejszych (03.09)  uroczystości było posadzanie dębu upamiętniającego 100-lecie podniesienia bandery STS "Lwów".

Uroczystość zwieńczyło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie z lat 1930-1930, na grobie komandora Floriana Hłasko oraz tragicznie zmarłego ucznia Szkoły Morskiej Zbigniewa Piekarskiego.

Z tej okazji dzisiejszych uroczystości, na zaproszenie Starosty Tczewskiego - Mirosława Augustyna oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie - Jadwigi Andrzejewskiej odpowiedziało wielu znamienitych "ludzi morza":

w imieniu rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - Prorektor ds. Studenckich, Dr hab. inż. Mirosław Czechowski, prof. UMG,

dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prezes Polskiego Rejestru Statków,

prof. dr kpt. ż.w. Daniel Duda, Uniwersytet Morski w Gdyni,

kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej,

dr hab. Marek Grzybowski, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego,

inż. Lechosław Baar, Przewodniczący Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich.

Przypomnijmy, że Szkoła Morska w Tczewie działała przez 10 lat, od 1920 roku i na trwałe wpisała się w historię grodu Sambora oraz całego Powiatu Tczewskiego. W 1930 roku Szkoła Morska została przeniesiona do Gdyni, do nowych gmachów przy ul. Morskiej. Natomiast dzisiaj, w jej dawnym budynku mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie.

FOTORELACJA dostępna jest TUTAJ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama