Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 14:02
Reklama

Kongres "Smart Metropolia" - czego dotyczy i jaki jest jego cel?

Podsumowanie 10 lat współpracy samorządów w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i 4 lat działalności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jedynej prawnie usankcjonowanej metropolii w Polsce, do tego spotkania komisji senackiej i zespołów parlamentarnych, które zajmują się metropoliami w Polsce – o tym będzie IX kongres Smart Metropolia, który już jutro odbędzie się w Gdańsku.
Kongres "Smart Metropolia" - czego dotyczy i jaki jest jego cel?

Autor: OMGGS

Tegoroczny kongres Smart Metropolia odbędzie się w poniedziałek, 6 września na Polsat Plus Arena Gdańsk. Kongres zbiega się z 10. rocznicą powołania stowarzyszenia samorządowego Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wspólnie z wójtami, prezydentami, burmistrzami i starostami, ale także z politykami podsumujemy dekadę współpracy na Pomorzu. Do dyskusji zostali zaproszeni także przedstawiciele jedynej prawnie usankcjonowanej metropolii w kraju – Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.


O godzinie 11:00 rozpocznie się wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pod przewodnictwem senatora Zygmunta Frankiewicza. Tematem spotkania będzie ocena działania metropolii w Polsce na podstawie 10 lat doświadczeń OMGGS i 4 lat istnienia GZM. W posiedzeniu komisji udział wezmą m.in.:

  • Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes Rady OMGGS,
  • Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS,
  • Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM,
  • Błażej Konkol, wójt Trąbek Wielkich i przewodniczący Związku Gmin Pomorskich,
  • Mieczysław Struk, marszałek woj. pom.

O godz. 13:30 rozpocznie się debata o roli i przyszłości samorządu w Polsce – rząd centralny a samorząd. Tematem będą relacje metropolii z małymi miastami, a także to, jak rząd centralny powinien wspierać miasta i gminy w rozwiązywaniu problemów ponadlokalnych. Do dyskusji zaproszono:

  • Zygmunta Frankiewicza, senatora RP,
  • Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS,
  • Kazimierza Karolczaka, przewodniczący Zarządu GZM,
  • Beatę Rutkiewicz, wiceprezydent Wejherowa,
  • Jakuba Szlachetkę, prezesa Zarządu Instytutu Metropolitalnego.

Podczas kongresu Smart Metropolia 2021 spotkają się również dwa zespoły parlamentarne: pomorski oraz zespół ds. związków metropolitalnych. Przypomnijmy, ustawa  metropolitalna, przegłosowana ponad podziałami politycznymi w Senacie we wrześniu 2020 r. – od niemal roku leży w zamrażarce sejmowej i czeka na głosowanie. Tymczasem, gdyby podczas głosowania w Sejmie za ustawą opowiedziała się cała opozycja i wszyscy pomorscy posłowie – ustawa weszłaby w życie. Tym samym Pomorze zyskałoby prawo do dysponowania ponad 200 mln zł na potrzeby mieszkańców.   

 

Na kongresie podsumujemy 10 lat współpracy samorządowej w ramach OMGGS. Od dekady działamy dla ponad 1,6 mln mieszkańców metropolii w takich obszarach jak: transport publiczny, rynek pracy i aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja migrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja. W ramach funduszy europejskich realizujemy ponad 180 projektów o całkowitej wartości 3,13 mld zł. Nasze działania podsumujemy o godz. 14:25 wspólnie z: Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu, Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni i Bogusławą Engelbrecht, wójt gminy Linia, a także od godz. 16:00 podczas Gali wręczenia nagród Smart Metropolia 2021.

~ OMGGS

 

Szczegółowy program i link do rejestracji znajduje się na stronie www.smartmetropolia.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama