Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 19:34
Reklama

Pasieka Gminy Tczew otwarta

Gmina Tczew otworzyła własną pasiekę, dzięki czemu powstają warunki do edukacji ekologicznej dla dzieci w terenie. Jak podają organizatorzy, planowanym działaniem jest uświadamianie dzieci, mieszkańców na temat ważnej roli pszczół dla środowiska, zwrócenia uwagi na skutki niedoboru pszczelej pracy i uwrażliwienia społeczeństwa na fakt, że istnienie ponad 80% roślin jest uzależnione od zapylania przez owady, jak również zachęta do zakładania przydomowych pasiek. Pośrednim, aczkolwiek równie ważnym aspektem projektu, ma być pozyskiwanie miodu, który posłużyć ma do promocji zadania oraz gminy.
Pasieka Gminy Tczew otwarta

Autor: fot. UG Tczew

Pszczoły zawsze były i wciąż pozostają ważną i nieodłączną częścią ekosystemu. Niestety ludzie wciąż za mało zdają sobie sprawę z zagrożenia jakim jest ciągły spadek liczby pszczół. Na terenie gminy o charakterze wiejskim występuje wiele terenów rolnych, uprawnych gruntów, łąk kwietnych, które sprzyjają pszczołom, a tym samym organizowaniu pasiek uli, których obecnie jest niewiele.

 

Gminna pasieka może stać się przykładem dla mieszkańców do zakładania własnych, jak również budowania domków i budek dla owadów zapylających. Samorząd gminy Tczew przy współpracy z Dovista Polska opracowuje akcję promocyjną projektu – materiały dydaktyczne i ulotki informacyjne – aby jak najciekawiej wykorzystać potencjał pasieki.

- Wójt Gminy Tczew Krzysztof Augustyniak

 

Pasieka składa się z 3 ozdobnych uli bartnych, wykonanych na zamówienie przez rzeźbiarza z Beskidu Sądeckiego spod Góry Radziejowej.

 

Pasieka pozostanie pod opieką lokalnego pszczelarza, a została utworzona we współpracy z dużym podmiotem gospodarczym Dovista Polska Sp. z o.o., w ramach promocji programu Zielona Dovista, wspierającego zadnia z zakresu szerzenia edukacji ekologicznej. 

- Urząd Gminy Tczew

 

Dookoła pasieki występują nasadzenia roślin miododajnych, posadzona jest łąka kwietna i trawa jako baza środowiskowa dla pszczół, jak również kilka nowych drzew lipy. Znajdziemy tam także hotel dla owadów oraz tablice informacyjno – edukacyjne. Docelowo rodziny pszczele pojawią się w ulach po okresie jesienno-zimowym - wiosną 2022 r.

 

Projekt będzie kontynuowany wzdłuż całego wąwozu łączącego Stanisławie z Lubiszewem Tczewskim, który utworzy ścieżkę turystyczno – edukacyjną. Docelowo teren będzie wyposażony w ławki i kolejne tablice informacyjne na temat zwierząt zamieszkujących gminę oraz sposoby wspierania przyrody przez człowieka.

- Urząd Gminy Tczew

 

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama