Pasieka Gminy Tczew otwarta

  • 06.09.2021, 11:37
  • UG Tczew / oprac. Redakcja
Pasieka Gminy Tczew otwarta fot. UG Tczew

Podziel się:

Oceń:

Gmina Tczew otworzyła własną pasiekę, dzięki czemu powstają warunki do edukacji ekologicznej dla dzieci w terenie. Jak podają organizatorzy, planowanym działaniem jest uświadamianie dzieci, mieszkańców na temat ważnej roli pszczół dla środowiska, zwrócenia uwagi na skutki niedoboru pszczelej pracy i uwrażliwienia społeczeństwa na fakt, że istnienie ponad 80% roślin jest uzależnione od zapylania przez owady, jak również zachęta do zakładania przydomowych pasiek. Pośrednim, aczkolwiek równie ważnym aspektem projektu, ma być pozyskiwanie miodu, który posłużyć ma do promocji zadania oraz gminy.

Pszczoły zawsze były i wciąż pozostają ważną i nieodłączną częścią ekosystemu. Niestety ludzie wciąż za mało zdają sobie sprawę z zagrożenia jakim jest ciągły spadek liczby pszczół. Na terenie gminy o charakterze wiejskim występuje wiele terenów rolnych, uprawnych gruntów, łąk kwietnych, które sprzyjają pszczołom, a tym samym organizowaniu pasiek uli, których obecnie jest niewiele.

 

Gminna pasieka może stać się przykładem dla mieszkańców do zakładania własnych, jak również budowania domków i budek dla owadów zapylających. Samorząd gminy Tczew przy współpracy z Dovista Polska opracowuje akcję promocyjną projektu – materiały dydaktyczne i ulotki informacyjne – aby jak najciekawiej wykorzystać potencjał pasieki.

- Wójt Gminy Tczew Krzysztof Augustyniak

 

Pasieka składa się z 3 ozdobnych uli bartnych, wykonanych na zamówienie przez rzeźbiarza z Beskidu Sądeckiego spod Góry Radziejowej.

 

Pasieka pozostanie pod opieką lokalnego pszczelarza, a została utworzona we współpracy z dużym podmiotem gospodarczym Dovista Polska Sp. z o.o., w ramach promocji programu Zielona Dovista, wspierającego zadnia z zakresu szerzenia edukacji ekologicznej. 

- Urząd Gminy Tczew

 

Dookoła pasieki występują nasadzenia roślin miododajnych, posadzona jest łąka kwietna i trawa jako baza środowiskowa dla pszczół, jak również kilka nowych drzew lipy. Znajdziemy tam także hotel dla owadów oraz tablice informacyjno – edukacyjne. Docelowo rodziny pszczele pojawią się w ulach po okresie jesienno-zimowym - wiosną 2022 r.

 

Projekt będzie kontynuowany wzdłuż całego wąwozu łączącego Stanisławie z Lubiszewem Tczewskim, który utworzy ścieżkę turystyczno – edukacyjną. Docelowo teren będzie wyposażony w ławki i kolejne tablice informacyjne na temat zwierząt zamieszkujących gminę oraz sposoby wspierania przyrody przez człowieka.

- Urząd Gminy Tczew

 

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

UG Tczew / oprac. Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe