To już 30 lat! Jubileusz Straży Miejskiej w Tczewie

  • 08.09.2021, 10:46
  • Redakcja
To już 30 lat! Jubileusz Straży Miejskiej w Tczewie fot. Tv TeTka

Podziel się:

Oceń:

Od 1991 roku w Tczewie funkcjonuje Straż Miejska. Z tej okazji w środę, 8 września w Urzędzie Miejskim odbyły się uroczyste obchody.

30 lat temu w Tczewie powołano Straż Miejską. Jednostka powstała w wyniku przemian ustrojowych, do których doszło w Polsce w latach 90-tych. Zmiany te oraz powołanie do życia gmin umożliwiło stworzenie przy nich jednostek Straży Miejskiej, których głównym zadaniem stało się dbanie o bezpieczeństwo oraz porządek. 

 

Straż Miejska w Tczewie została utworzona z dniem 16.09.1991 r.

Na podstawie uchwały Rady Miasta nr VI/96/90 z dnia 20 września 1990r., w celu ochrony porządku publicznego na terenie Miasta Tczewa. Od 01.01.1998r. Straż działała na podstawie przepisów ustawy dnia 29.08.1997r. O Strażach Gminnych (Dz.U. Nr 123, poz. 779 z późniejszymi zmianami), która reguluje jej uprawnienia oraz określa zadania w zakresie ochrony porządku publicznego, wynikające z odrębnych ustaw i aktów prawa miejscowego, jak również zasady nadzoru nad Strażą ze strony Zarządu Miasta i Komendanta Głównego Policji. Rada Miasta Tczewa (Uchwała Nr VIII/83/99 z dnia 29.04.1999r.) nadała Straży Regulamin Straży Miejskiej, w którym określono zakres jej działania i strukturę organizacyjną.

- strazmiejska.tczew.pl

 

W trakcie uroczystości przekazano podziękowania osobom szczególnie zaangażowanym w funkcjonowanie jednostki oraz wręczono awanse. Gościem specjalnym był Artur Hołubiczko, prefekt Straży Miejskich i Gminnych w RP, który tak podsumował 30-lecie działalności:

loadingŁaduję odtwarzacz...

- fot. Tv Tetka

W trakcie uroczystości prefekt wręczył "Krzyż za zasługi dla porządku publicznego i bezpieczeństwa osób oraz wspierania Straży Miejskiej" prezydentowi miasta, Mirosławowi Pobłockiemu:

 

Mamy w osobie Pana Prezydenta miasta Tczewa szczególny przypadek. [...] mamy tutaj informacje, że sprawy związane z bezpieczeństwem osób, porządkiem publicznym, ochroną przeciwpożarową i Strażą Miejską leżą mu na sercu. [...] uważam, że trzeba mu podziękować największym naszym odznaczeniem branżowym, właśnie Krzyżem Za Zasługi.

- Artur Hołubiczko, prefekt Straży Miejskich i Gminnych RP

 

Komendant Andrzej Jachimowski, do nowych wyzwań stojących przed tczewską Strażą Miejską zaliczył m.in. utworzenie i rozwój patrolu ekologicznego, który w najbliższym czasie będzie miał do swojej dyspozycji samochód elektryczny oraz drona wyposażonego w laboratorium. Jak podkreśla komendant, tczewska Straż Miejska sięga po nowoczesne rozwiązania w walce o ochronę środowiska, czystość i bezpieczeństwo w mieście. 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe