Nie tylko osobówka. Czym możesz jeździć z prawem jazdy kat. "B"?

  • 14.09.2021, 06:44
  • News4Media
Nie tylko osobówka. Czym możesz jeździć z prawem jazdy kat. "B"? News4Media

Podziel się:

Oceń:

Kategoria „B” to podstawowe uprawnienie wśród polskich kierowców. Odbierając dokument otrzymujemy możliwość prowadzenia samochodów osobowych. Mało kto wie, że lista pojazdów, których dotyczy, jest o wiele dłuższa.

„Gratuluję, wynik egzaminu jest pozytywny”

Po tych słowach egzaminatora mija zwykle od kilku do kilkunastu dni, zanim będziemy mogli odebrać nasz upragniony dokument prawa jazdy kat. B. Nie wszyscy jednak wiedzą, że plastikowy dowód, poświadczający nasze umiejętności kierowania pojazdem, pozwala nam prowadzić nieco większe maszyny, niż zwykła „osobówka”.

Jakie pojazdy w tej kategorii?

Według aktualnych przepisów prawa, posiadając prawo jazdy kat. B, możemy kierować pojazdem osobowym o dopuszczalnej masie całkowitej (łączna masa pojazdu gotowego do drogi wraz załadunkiem) do 3,5 tony. Jest to np. tradycyjny samochód osobowy. Uprawnienie to nie dotyczy jedynie motocykli oraz autobusów. Zgodne z kodeksem będzie również ciągnięcie za powyższym pojazdem lekkiej przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita nie przekroczy 750 kg.

Ponadto posiadając podstawowe uprawienia, możemy kierować mniejszymi pojazdami z grupy AM, czyli motorowerami oraz lekkimi czterokołowcami.

Zwykłe prawo jazdy pozwala nam także na prowadzenie zespołu pojazdów, których łączna, całkowita masa nie przekroczy 3,5 tony. Wyjątkiem jest tu również autobus i motocykl.

Co ciekawe, dzięki posiadaniu prawa jazdy kat. B możemy zgodnie z prawem kierować ciągnikami rolniczymi. Prawdziwym zaskoczeniem dla niektórych kierowców będzie informacja, że uprawnienie dotyczy również pojazdów wolnobieżnych (np. walca, koparki lub kombajnu). Obowiązuje to jednak tylko na terenie naszego kraju.

Decydując się na kat. B mamy również możliwość prowadzenia zespołu pojazdów złożonego z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg);  zespołu pojazdów złożonego z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy. Ponadto osoby, które posiadają dokument od minimum trzech lat, mogą prowadzić też motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW. Obydwa zapisy funkcjonują również tylko w Polsce.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe