I Tczewska Konferencja Działaczy Kultury KULTURA – jak to działa?

  • 18.09.2021, 09:00
  • Redakcja / CKiS Tczew
I Tczewska Konferencja Działaczy Kultury KULTURA – jak to działa? fot. CKiS Tczew

Podziel się:

Oceń:

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie zaprasza na wydarzenie, którego celem jest integracja twórców kultury.

Konferencja KULTURA – jak to działa? ma na celu integrację wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie oferty kulturalnej w Tczewie. To także przestrzeń dla przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych, działaczy i animatorów. Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie organizuje wydarzenie mając nadzieję, że pomoże ono wypracować lokalny model rozwoju działalności artystycznej w mieście.

Doskonałym pretekstem do organizacji wydarzenia stała się  Diagnoza zasobów i potrzeb mieszkańców w dziedzinie kultury, przygotowana w ramach projektu Centrum Inicjatyw Twórczych finansowanego z programu NCK Dom Kultury + inicjatywy lokalne.

Wśród prelegentów, którzy wezmą udział w konferencji będą doświadczeni działacze i współtwórcy wydarzeń kulturalnych z Trójmiasta. .

Wydarzenie odbędzie się w piątek 1 października 2021r w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, w godzinach 10.00 – 15.00.

Zgłoszenia udziału w konferencji należy wysyłać do 24 września 2021 r  na adres e-mail: [email protected].  

 

- fot. CKIS Tczew

PROGRAM

10.00 – 10.15 – otwarcie konferencji

10.15 – 11.00 – Jak miasto powinno kształtować politykę kulturalną? –  rozmowa z Barbarą Frydrych – dyrektorką Biura Prezydenta ds. Kultury w Gdańsku

11.00 – 11.45 – Rola instytucji kultury w procesie tworzenia polityki kulturalnej – rozmowa z Aleksandrą Szymańską – dyrektorką Instytutu Kultury Miejskiej

11.45 – 12.00 – przerwa kawowa

12.00 – 12.45 – Trzeci sektor – beneficjenci, czy inicjatorzy polityki kulturalnej –  rozmowa z Andrzejem Stelmasiewiczem – działaczem kultury, fundatorem Fundacji Wspólnota Gdańska

12.45 – 13.30 – Twórcy – pierwsze, czy ostatnie ogniwo kształtowania polityki kulturalnej – rozmowa z Alicją Jelińską – animatorką kultury, artystką, Koordynatorką Komisji ds. Kultury Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot

13.30 – 14.00 – przerwa na lunch

14.00 – 14.45 – część warsztatowa

14.45 – zakończenie konferencji

 

PANELIŚCI:

Barbara Frydrych – archeolog, muzealnik i menadżer kultury; dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury w Gdańsku. Wcześniej pełniła m.in. funkcje dyrektora Muzeum Ziemi Kłodzkiej i zastępcy dyrektora Muzeum Miasta Gdyni. Ukończyła studia magisterskie w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, studia podyplomowe z zakresu muzeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, menadżerskie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz z pozyskiwania i rozliczania projektów europejskich na Uniwersytecie Gdańskim. Uczestniczyła w programie wymiany zawodowo-kulturowej “Museum Management” w ramach programu International Visitor Leadership IVLP w USA.

Jest autorką i współautorką wystaw muzealnych, opracowań i artykułów poświęconych działalności kłodzkiego muzeum. Jako dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury zainicjowała wiele działań, mających na celu rozwój kultury i wsparcie środowisk twórczych, m.in. Gdański Program Edukacji Kulturowej czy Gdańsk dla Ludzi Kultury.

Aleksandra Szymańska – managerka kultury, specjalistka w zakresie polityki kulturalnej, producentka wydarzeń. Związana kilka lat z polskim rynkiem fonograficznym, potem mediowym (m.in. dyrektor wydawniczy w G+J Gruner + Jahr Polska). Zaangażowana w niezależne projekty kulturalne. W latach 2008 – 2011 odpowiedzialna za strategię i zespół projektu Gdańsk i Metropolia – Europejska Stolica Kultury 2016. Od 2011 dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej, w ramach którego funkcjonuje Obserwatorium Kultury oraz Medialab, a także realizuje projekty takie jak: Europejski Poeta Wolności, Odnalezione w Tłumaczeniu, Konferencja Marketing w Kulturze, czy Narracje.

Andrzej Stelmasiewicz – biolog, przedsiębiorca, animator kultury, działacz społeczny, radny Gdańska. Założyciel i Prezes Zarządu ASTE Sp. z o.o. Członek wielu organizacji pozarządowych i ciał doradczych. Fundator Fundacji Wspólnota Gdańska, która prowadzi Oliwski Ratusz Kultury, jedną z najważniejszych placówek kulturalnych w Gdańsku. Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji.

Uhonorowany tytułem Mecenasa Kultury Gdańska, medalem „550 lat Ukoronowania Herbu Gdańska”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego w kategorii „Darczyńca Roku” i Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii „Osobowość Roku 2015” w dziedzinie turystyki.

Alicja Jelińska – koordynatorka komisji ds. kultury Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot oraz grupy Metropolitarna Kadra Kultury. Na przestrzeni kilku lat miała okazję poznać przedstawicieli świata kultury oraz obserwować politykę kulturalną wielu miast i gmin w regionie. Wierzy w siłę płynącą z nawiązywania partnerstw i sieciowania. Brała udział w wielu festiwalach i projektach artystycznych, z perspektywy zarówno twórczyni jak i uczestniczki. Współtworzy Fundację Artystów Kolonia Teraz. Obecnie realizuje kilka autorskich projektów, w tym Rezydencje Artystyczne i Przechadzki po sztuce współczesnej.

Redakcja / CKiS Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe