Szkoła rolnicza w Swarożynie ma już 50 lat!

  • 17.09.2021, 07:13
  • Barbara Jackiewicz
Szkoła rolnicza w Swarożynie ma już 50 lat! fot. Piotr Chabowski, Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Swarożynie obchodzi 50-lecie działalności. Szkołę otwarto 1 września 1971 roku jako Zasadniczą Szkołę Rolniczą.

W 2021 roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Swarożynie nie przypomina swojej prekursorki, Zasadniczej Szkoły Rolniczej sprzed lat. Szkoła przeszła dogłębną termomodernizację budynków zarówno samej szkoły, jak i internatu oraz warsztatów szkolnych. Młodzież korzysta z wymiany międzynarodowej i jeździ na zagraniczne praktyki. Powstają nowe, przyszłościowe kierunki nauczania. 

W pięćdziesięcioletniej historii przez szkołę przewinęło się pięciu dyrektorów, setki nauczycieli i tysiące uczniów. Szkoła od 2017 roku podlega resortowi rolnictwa i dzięki temu zyskała nowe możliwości rozwoju, które dziś mogli zobaczyć goście - dyrektorzy szkół resortowych z całej Polski, emerytowana i obecna kadra nauczycielska, absolwenci i uczniowie, władze samorządowe, a także przedstawiciele ministerstwa.

Zapytaliśmy Roberta Jakubika, dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w Ministerstwie Rolnictwa, czego z okazji jubileuszu można życzyć szkole:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jest to przyszłość Polski, przyszłość młodych Polaków, przyszłość naszej ojczyzny. Życzę tego, aby za kolejne 50 lat szkoła dalej się rozwijała i była wizytówką województwa pomorskiego.

~ Robert Jakubik, Ministerstwo Rolnictwa

 

W części oficjalnej, która rozpoczęła się polową mszą świętą, nie zabrakło przemówień, życzeń, kwiatów, upominków, gratulacji i chwil wzruszenia przy oglądaniu filmu o historii szkoły. Prestiżu obchodom dodała wysmakowana oprawa muzyczna w wykonaniu Chóru Męskiego Echo oraz Agaty Sowy. Goście posadzili pamiątkowe dęby oraz złożyli kapsułę czasu, w której umieścili m.in. listy, wypracowania i zdjęcia z życia szkoły, pendrive z danymi, okolicznościowy kalendarz i pandemiczne symbole naszych czasów - maseczkę i rękawiczki.

Dyrektor Piotr Popielarczyk podkreślał rolę całego zespołu w budowaniu przyszłości szkoły:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

To dzięki wielkiemu zaangażowaniu całego zespołu możemy dzisiaj szczycić się tak piękną, dynamicznie rozwijającą się placówką.

~ Piotr Popielarczyk, dyrektor ZSCKR Swarożyn

 

W piątek, 17 września po południu do szkoły zaproszeni zostali obecni i byli uczniowie wraz z rodzicami oraz nauczyciele, także emerytowani na wspólną imprezę jubileuszową dla środowiska szkolnego.

Barbara Jackiewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe