Drukarki 3D i gogle VR w każdej szkole? Rząd rozdaje pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu

  • 19.09.2021, 13:59
  • News4Media
Drukarki 3D i gogle VR w każdej szkole? Rząd rozdaje pieniądze na zakup… fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Miliard złotych jeszcze w tym roku trafi do samorządów na zakup nowoczesnego sprzętu do szkół podstawowych w całej Polsce. Minimalna kwota, jaka zostanie przeznaczona na jednego ucznia to 300 złotych.

Laboratoria przyszłości w polskich szkołach

„Laboratoria przyszłości” to nowy program rządu, a dokładniej Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który ma unowocześnić polską edukację. W ramach inicjatywy miliard złotych ma trafić do placówek oświatowych na zakup nowoczesnego sprzętu jeszcze w tym roku. Chodzi o takie urządzenia jak: drukarki 3D, kamery, gogle VR czy roboty. Takie narzędzia mają pomóc w rozwoju tzw. kompetencji przyszłości. Katalog sprzętu, który może trafić do szkół liczy w tej chwili 150 pozycji, ale nie jest zamknięty. Konsultacje w tej sprawie potrwają do 30 września. W tym czasie można zgłaszać jeszcze propozycje, o co powinna być rozszerzona ta lista.

Minimum 300 złotych na każdego ucznia

Rządowe dofinansowanie ma być dostosowane do wielkości szkoły.

Laboratoria przyszłości trafią do wszystkich szkół, które będą tego chciały, a zatem również do tych szkół, które mają mniej niż 100 uczniów. Także te małe szkoły w niewielkich miejscowościach mają szansę, jeśli tylko się zgłoszą, otrzymać środki przynajmniej 30 tys. zł na utworzenie Laboratoriów ze sprzętem do tworzenia kompetencji przyszłości” – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  • 30 000 zł - szkoły do 100 uczniów,
  • 60 000 zł - szkoły od 101 do 200 uczniów,
  • 70 000 zł - szkoły od 201 do 234 uczniów,  
  • 300 złotych na ucznia - w przypadku szkół od 235 uczniów.

Wnioski od października

Sprzęt ma trafić do szkół do 1 września 2022 roku, by uczniowie mogli korzystać z niego od następnego roku szkolnego. Placówki, które chcą otrzymać wsparcie, będą zgłaszać się do swoich organów prowadzących, które następnie wystąpią do właściwego wojewody o przyznanie funduszy. Zgodnie z planem resortu, wnioski przyjmowane będą od początku października do połowy listopada. Wsparcie finansowe przekazywane będzie w całości z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego przez szkołę.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe