Policjanci apelują o ostrożność przy sprzedaży internetowej

  • 17.09.2021, 16:14
  • Redakcja / KPP Tczew
Policjanci apelują o ostrożność przy sprzedaży internetowej fot. KPP Tczew

Podziel się:

Oceń:

Tylko w tym tygodniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących oszustw podczas sprzedaży towarów przez Internet. Według ustaleń mundurowych przestępcy często odpowiadają na ogłoszenia na portalach aukcyjnych. Funkcjonariusze przypominają, że w Internecie zawsze musimy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Policjanci apelują o rozwagę, do wszystkich osób które sprzedają przedmioty przez portale ogłoszeniowe. Oszuści nie próżnują i wymyślają różne sposoby na zdobycie pieniędzy. O szczegółach mówi aspirant sztabowy Dawid Krajewski z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Tylko w tym tygodniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących oszustw podczas sprzedaży towarów przez Internet. Według ustaleń mundurowych przestępcy często odpowiadają na ogłoszenia na portalach aukcyjnych. Udają w tym czasie zainteresowanych kupnem wystawionego towaru, a następnie przenoszą dalszą korespondencję na komunikator. Przesyłają w dalszej kolejności link, który prowadzi do podrobionej strony internetowej, banku, portalu ogłoszeniowego albo firmy kurierskiej. Strony internetowe wyglądają dokładnie tak samo i nie można w żaden sposób ich odróżnić od autentycznych. Różnica kryje się wyłącznie w adresie strony, który poza końcówką też jest dosyć podobny. Niewiele jednak osób sprawdza cały adres strony internetowej. Sam przesłany link często jest skrócony, co również utrudnia identyfikację.

~ asp. sztab. Dawid Krajewski, KPP Tczew

 

Jak uniknąć tego oszustwa?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Funkcjonariusze radzą, że najlepszym sposobem na uniknięcie oszustwa jest więc nieklikanie linków podesłanych za pomocą komunikatora od tzw. potencjalnych klientów. Korespondencja powinna być prowadzona tylko i wyłącznie poprzez portal ogłoszeniowy. Śledczy informują, aby sprzedający towar nigdy nie podawał numerów karty kredytowej, czy daty ważności karty. Klientowi do kupna powinien wystarczyć wyłącznie numer konta bankowego. Sprzedającemu zaś adres do wysyłki.

 

W Internecie zawsze musimy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić oszczędności.

 

Redakcja / KPP Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe