SMS zamiast paragonu? Cyfrowa rewolucja już wkrótce

  • 21.09.2021, 13:36
  • News4Media
SMS zamiast paragonu? Cyfrowa rewolucja już wkrótce iStock

Podziel się:

Oceń:

Płacenie telefonem, kodem czy kartą kredytową na dobre przyjęło się w naszej codzienności. Nadal borykamy się jeszcze z mnóstwem paragonów, które wydawane są przy finalizacji większości transakcji. Choć przepisy już wcześniej przewidywały rozwiązanie tego problemu, dopiero wkrótce ma się to zmienić.

Wirtualne paragony

 

Już w 2020 r. ustawa o VAT przewidywała możliwość wystawiania wirtualnych paragonów. W praktyce nie było to jednak możliwe dla większości przedsiębiorców, gdyż przepisy obejmowały w tym zakresie wyłącznie kasy wirtualne. Handlujący, którzy posiadali tradycyjny sprzęt, zobowiązani byli do dalszego wydawania papierowych kwitków.

 

Wkrótce może się to zmienić

 

Jak donosi „Fakt”, zmienione przepisy, które zniosą obowiązek drukowania paragonów, wkrótce mogą wejść w życie, ponieważ zaktualizowane rozporządzenia czekają już na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że za zgodą konsumenta, e-paragon zostanie wysłany np. SMS-em lub mailem. Razem z tą zmianą skończy się dylemat kupujących, jak przechowywać dowód zakupu, aby treść na nim zawarta była czytelna przez cały czas obowiązywania gwarancji na zakupione produkty.

 

Paragon elektroniczny zawiera te same informacje co drukowany. Również on trafia zarówno do konsumenta, jak i do skarbówki. Różnica polega na sposobie jego przekazania: e-paragon jest wysyłany klientowi w postaci elektronicznej, na przykład na adres e-mail, bezpośrednio z urządzenia fiskalnego. Jest to rozwiązanie dla chętnych. Sprzedawca przekazuje klientowi e-paragon za jego zgodą i w ustalony z nim sposób.

„Dziennik Gazeta Prawna”

 

Obecnie dochodzi do paradoksów, że w sklepie mogę zapłacić aplikacją w telefonie, a w zamian dostaję anachroniczny wydruk, na którym po kilku tygodniach nic już nie widać. Trzeba wyjść z tej papierowej ery.

Tadeusz Kościński, były wiceminister rozwojuMniej drukowanych paragonów to również powód do zadowolenia dla ekologów. Papier termiczny, z którego korzystają na ogół sprzedawcy, nie nadaje się do recyklingu. Wbrew powszechnej opinii, wydruk taki powinien trafiać każdorazowo do kosza z odpadami mieszanymi, a nie do pojemnika z makulaturą

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe