Obwodnica Starogardu Gdańskiego: Wpłynęło siedem ofert na przygotowanie koncepcji

  • 22.09.2021, 07:18
  • Redakcja / UG Starogard Gdański
Obwodnica Starogardu Gdańskiego: Wpłynęło siedem ofert na przygotowanie… fot. UG Starogard Gdański

Podziel się:

Oceń:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała siedem ofert w przetargu na przygotowanie koncepcji programowej obwodnicy Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22.

Zestawienie przesłanych ofert:

  • S.T.I. Polska - 3 412 266 zł,
  • Schuessler - Plan Inżynierzy - 3 994 425 zł,
  • TPF - 4 195 765,75 zł,
  • Europrojekt Gdańsk - 4 718 280 zł,
  • Multiconsult Polska - 4 782 240 zł,
  • Transprojekt Gdański - 5 104 500 zł,
  • Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów Transprojekt - Warszawa - 6 076 200 zł.

Cena będzie tylko jednym z kryteriów oceny ofert - 60%. Do tego będzie się liczyło doświadczenie personelu projektowego - 25% oraz zespołu geologicznego - 15%. Obecnie oferty są sprawdzane.

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 r. Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych zatwierdziła wariant V obwodnicy, omijający miasto od południa. Trasa w tym wariancie będzie miała ok. 16,1 km długości i klasę GP (droga główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji przewidziano budowę czterech węzłów drogowych (ew. skrzyżowań, w zależności od wyników analiz): Starogard Zachód, Starogard Południe, Jabłowo i Starogard Wschód. Koncepcja programowa jest opracowaniem projektowym, które doprecyzuje rozwiązania techniczne obwodnicy.

 

Głównymi celami budowy obwodnicy są zwiększenie płynności układu komunikacyjnego i skrócenie czasu podróży oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu wszystkich użytkowników. Nowa droga to również zapewnienie odpowiednich parametrów nośności nawierzchni, dla przejazdu pojazdów ciężkich o nacisku na oś 11,5 tony, zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu na otoczenie, w tym na warunki życia mieszkańców i środowisko. Będzie to możliwe dzięki obniżeniu poziomu hałasu, drgań oraz ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport.

~ UG Starogard Gdański

 

Inwestycja jest przygotowywana w ramach Programu budowy 100 obwodnic o łącznej długości ok. 830 km. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. O wszystkich tego typu budowach pisaliśmy w artykule Rusza budowa dróg. Zobacz, co powstanie w twoim regionie.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Redakcja / UG Starogard Gdański

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe