To nie wygrana w loterii! Nie daj się nabrać oszustom

  • 23.09.2021, 16:17
  • News4Media
To nie wygrana w loterii! Nie daj się nabrać oszustom fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Zespół CERT, zajmujący się reagowaniem na cyberzagrożenia, ostrzega przed kolejnym oszustwem. Kliknięcie w link może być kuszące, bo wiadomość od przestępców informuje nas o fałszywej wygranej w loterii rządowej. Skorzystanie z „okazji” może nas słono kosztować.

Wątpliwa nagroda
 

Użytkownicy telefonów komórkowych z systemem Android mogą otrzymywać informację o tym, że zostali wytypowani do odebrania nagrody w loterii narodowej. Wiadomość opatrzona jest nawet państwowymi symbolami. Specjaliści od cyberprzestępczości z zespołu CERT, działającego przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają, że jest to kolejne działanie oszustów usiłujących wyłudzić dane użytkowników. W przypadku wiadomości nieznanego pochodzenia, zawsze należy zachować wyjątkową czujność.Poważne zagrożenie
 

Aby odebrać rzekomo przyznaną nagrodę, warunkiem jest pobranie aplikacji mObywatel. Oszuści przesyłają specjalny link, który ma prowadzić do strony instalacyjnej. W rzeczywistości program do złudzenia przypominający prawdziwą aplikację to wirus, którego zadaniem jest przechwycenie poufnych danych. CERT wyjaśnia, że jedynym, bezpiecznym miejscem, z którego można ściągnąć rzeczony program, jest oficjalny sklep Google Play. Zainstalowanie złośliwego oprogramowania może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Będąc w posiadaniu pozyskanych informacji, przestępcy mogą np. zalogować się do bankowości internetowej i wykonywać w naszym imieniu dyspozycje i transakcje. 

Próby oszustwa należy zgłaszać
 

Na stronie CERT istnieje specjalna zakładka, z której mogą skorzystać osoby dotknięte wszelkimi atakami cyberprzestępców. Wystarczy otworzyć dedykowaną temu witrynę i wypełnić krótki formularz, opisując zaistniałe zdarzenie. Możliwe jest również przesłanie załączników, jak np. zrzuty ekranu prezentujące treść wiadomości. Zgłoszenia przyjmowane są również telefonicznie pod numerem 799 448 084. Osoby pokrzywdzone w wyniku działań oszustów, mogą poinformować o incydencie najbliższą jednostkę policji lub prokuratury.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe