Mieszkańcy Tczewa - zweryfikujcie swoje deklaracje odpadowe

  • 28.09.2021, 11:40
  • Redakcja / UM Tczew
Mieszkańcy Tczewa - zweryfikujcie swoje deklaracje odpadowe fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Gmina Miejska Tczew w maju tego roku podjęła działania zmierzające do uszczelnienia systemu gospodarki odpadami komunalnymi, przystępując do współpracy w ramach pilotażowego programu GovTech Polska, na aplikację wykrywającą rozbieżności w deklaracjach określających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Aplikacja porównała dane pozyskane od jednostek oświatowych, MOPS w Tczewie, zarządców nieruchomości, spółdzielni mieszkaniowych,  ZWIK Sp. z o.o,  z rejestru urodzeń Gminy Miejskiej Tczew oraz rejestru dodatków mieszkaniowych.

Etap weryfikacji pozyskanych danych zakończył się wykazaniem nieprawidłowości pod danym adresem. Kolejne działania gminy będą polegały na przeprowadzaniu kontroli oraz postępowań wyjaśniających.

 

Zgodnie z art. 6o pkt 1 ustawy  o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. (t.j. Dz.U. z 2021 poz.888 z poźn. zm.)  w razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji, Prezydent Miasta określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę dostępne dane właściwe dla wybranej przez Radę Gminy metody, a w przypadku ich braku - uzasadnione szacunki.  

~ UM Tczew

 

Opłata za odbiór odpadów komunalnych przedawnia się po upływie 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności opłaty.

Mieszkańcy są proszeni o zweryfikowanie swoich oświadczeń, składanych bezpośrednio zarządcy nieruchomości, co pozwoli na złożenie przez niego prawidłowej deklaracji, określającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Redakcja / UM Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe