Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 10:47
Reklama

10 publicznych budynków na terenie powiatu starogardzkiego z instalacją fotowoltaiczną

Władze powiatu starogardzkiego podpisały umowę na montaż instalacji fotowoltaicznych w 10 lokalizacjach.
10 publicznych budynków na terenie powiatu starogardzkiego z instalacją fotowoltaiczną

Autor: fot. Pexels

Do 1 lutego 2022 roku zwycięzca przetargu, czyli firma ze Skowarcza, wykona instalację fotowoltaiczną na budynkach 8 szkół należących do powiatu starogardzkiego oraz na budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i budynku Starostwa Powiatowego. Wśród placówek, na których zainstalowane zostaną panele, znalazły się: 

•    Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Starogardzie Gd.,
•    I Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gd.,
•    II Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gd.,
•    Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gd.,
•    Technikum w Owidzu,
•    Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Czarnej Wodzie,
•    Kociewskie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Starogardzie Gd.,
•    Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Bolesławowie.


Na czym mają polegać prace? Najpierw wykonana zostanie dokumentacja projektowa. Po wszystkim zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Sumaryczną moc wszystkich instalacji wchodzących w skład projektu szacuje się na ok. 340 kWp, a moce indywidualnych instalacji wahają się pomiędzy 14 kWp a 49 kWp. Wszystkie zostały zaprojektowane w formule tzw. mikroinstalacji, czyli poniżej 50kWp (niewymagających pozwolenia na budowę). Liczba projektowanych w projekcie kompletów paneli fotowoltaicznych waha się pomiędzy 33 szt. dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie, a 124szt. w obiektach starogardzkich: Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, II Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Ekonomicznych. Szacowany całkowity roczny zysk energetyczny, generowany w projekcie to prawie 320 000 kWh. To energia, która pozwoliłaby obsłużyć 80 domów jednorodzinnych.

 

Bardzo cieszymy się, że właśnie zaczynamy kolejną inwestycję, której realizacja wpłynie na nasze środowisko. Staramy się, aby takich rozwiązań w powiecie starogardzkim było jak najwięcej, stąd wcześniej przykładowo wykonaliśmy termomodernizację obiektów należących do powiatu, zamontowaliśmy pompy ciepła w Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku, czy też realizowaliśmy projekt wyspy energetycznej w Skórczu. Chcemy w ten sposób zachęcić też inne samorządy oraz instytucje do wzmożonych działań na rzecz klimatu. 

~ Patryk Gabriel, wicestarosta


Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 2 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama