Ceny gazu w górę. To nie koniec podwyżek

  • 01.10.2021, 10:02
  • News4Media
Ceny gazu w górę. To nie koniec podwyżek fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Od 1 października zaczynają obowiązywać nowe taryfy za gaz. W górę pójdą też ceny prądu, a właśnie zaczęła obowiązywać nowa regulacja, przez którą trzeba zapłacić więcej.

Trzecia podwyżka w tym roku

 

Według nowych stawek PGNiG cena gazu właśnie poszła w górę średnio o 7,4 procent i jest to już trzecia podwyżka w tym roku. Według wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki rodziny stosujące to paliwo wyłącznie do gotowania zapłacą co miesiąc o 3,36 proc. więcej, czyli ok. 72 groszy. Osoby używające gazu także do podgrzania wody muszą liczyć się z większymi wydatkami o 4,63 proc. czyli 4,48 zł miesięcznie. Natomiast gospodarstwa domowe, gdzie to paliwo służy także do ogrzewania, będą płaciły o 4,8 proc. więcej - 17 zł miesięcznie.
 

Więcej złych informacji 

 

To nie koniec złych informacji, bo już wiadomo, że podrożeje prąd. Firma Enea chce wzrostu cen o 40 procent, ale tę propozycję musi zaakceptować jeszcze URE. Zdaniem wielu ekspertów skończy się – i tak na sporej – 20-procentowej podwyżce. Od dłuższego czasu mowa jest o tym, że o podwyżkę będzie wnioskował koncern PGE. Na razie trwają analizy dotyczące tej kwestii.

Nawet jeżeli – choć to niemal niemożliwe – zmian taryf nie będzie, to i tak prąd właśnie podrożał. Od 1 października obowiązuje nowa stawka opłaty mocowej. To jedna ze składowych rachunków za energię. Gospodarstwa domowe zużywające do 500 kWh rocznie zapłacą 2,37 zł miesięcznie netto. Te z zużyciem do 1,2 MWh rocznie - 5,68 zł a wykorzystujące 2,8 MWh - 9,46 zł. Największa, bo aż 13,25 zł, wyniesie stawka dla zużywających ponad 2,8 MWh rocznie. Oznacza to, że gospodarstwa domowe zapłacą od 50 groszy do 2,79 zł netto więcej miesięcznie.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe