Nagrody dla Tczewa i wyniki badania Klimatu Rowerowego

  • 01.10.2021, 11:20
  • www.rower.tczew.pl / oprac. Redakcja
Nagrody dla Tczewa i wyniki badania Klimatu Rowerowego fot. Jan Rusek materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

W środę, 29 września w Gdańsku odbyła się konferencja "Samorządy Przyjazne Życiu". Kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski spotkało się, by dzielić się swoimi doświadczeniami i rozmawiać o jakości życia oraz związanych z nią rozwojem lokalnym i aktywną mobilnością. Podczas konferencji zaprezentowano wyniki Badania Klimatu Rowerowego 2020 i przedstawiono laureatów. Dla Tczewa było to już drugie badanie. W kategorii miast od 50 do 100 tysięcy mieszkańców Tczew zajął I miejsce. 

Informacje pochodzą ze strony www.rower.tczew.pl.

 

Podczas konferencji dyskutowano m.in. o mobilności aktywnej, ale również o polityce parkingowej jako narzędziu wspierania zielonego i multimodalnego transportu. Uczestnicy zajęli się także tematem spadku pasażerów w komunikacji publicznej w trakcie pandemii, wzrostu ilości samochodów i zajmowanej przez nie przestrzeni.

 

Nie zabrakło również gościa z Bremen, który przedstawił politykę w zakresie wspierania mobilności aktywnej w swoim mieście. Model split, czyli podział zadań przewozowych w Bremen kształtuje się następująco: 25% pieszo, 25% rowerem, 14% to transport publiczny i 36% samochodem.

Główna konkluzja konferencji, to takie kształtowanie polityki transportowej przez samorząd, by umożliwić mieszkańcom realny wybór sposobu poruszania się, wtedy zaczną częściej wybierać rower, autobus, czy poruszanie się pieszo.

Inicjatywa „Samorządy Przyjazne Życiu” jest adresowana do innowacyjnie myślących samorządowców, zwłaszcza prezydentów, starostów, burmistrzów oraz wójtów. Doświadczenia miast, regionów i krajów osiągających największe sukcesy w utrzymywaniu wysokiej jakości życia wskazują, że wiele z nich zależy od przyjęcia odpowiednich zasad kształtowania rozwoju lokalnego, uwzględniających zalety aktywnej mobilności.

Podczas konferencji zaprezentowano też wyniki Badania Klimatu Rowerowego 2020 i przedstawiono laureatów. Miasto Tczew zajęło 1 miejsce aż w 3 kategoriach!

rower.tczew.pl

 

W grupie miast od 50 do 100 tys. mieszkańców Tczew zajął I miejsce: z najlepszym wynikiem, najwyższą frekwencją oraz w kategorii działań wpierających ruch rowerowy w czasie pandemii.

 

Czym jest Badanie Klimatu Rowerowego?

 

Jest to próba zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Tczewie. Badanie zostało przeprowadzone według sprawdzonej i rozwijanej od 1998 roku metodologii “Fahrradklima – Test” i było realizowane przez Polską Unię Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).

W skali ocen od 1 do 6, gdzie 1 to ocena najlepsza, a 6 najgorsza, w badaniu miasto Tczew uzyskało średni wynik 2,98 (w 2018 było to 3,15). Jest to dobry wynik, patrząc na naszego zachodniego sąsiada. Średni wynik miast niemieckich w klasie miast 50.000-100.000 mieszkańców to 3,8. Na ponad 100 miast niemieckich w tym przedziale ludnościowym, tylko 2 z nich mają lepszy wynik, niż Tczew.

W najnowszym badaniu miasto Tczew spośród 27 pytań poprawiło wyniki w 26 z nich, a w 1 utrzymało ocenę na podobnym poziomie.

Wyniki badania, w szczególności te moduły gdzie odpowiedzi były najniższe, posłużą nam do wprowadzania konkretnych rozwiązań oraz ujęcia odpowiednich działań w programach i kampaniach przez nas realizowanych.

 

Porównanie wyników (2020 vs. 2018)

fot. rower.tczew.pl

 

Więcej o badaniu (wraz z pełnym raportem) przeczytacie na stronie rowerowyklimat.pl.

www.rower.tczew.pl / oprac. Redakcja

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe