997? To nie policja, a nowa forma oszustwa

  • 06.10.2021, 07:00
  • Piotr Bunkowski / niebezpiecznik.pl
997? To nie policja, a nowa forma oszustwa fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Trwa Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, ale oszustom to nie przeszkadza. Przestępcom nie brakuje kreatywności, bo podszywali się już m.in pod służby celne, kurierów czy pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak informuje na swoim Twitterze niebezpiecznik.pl, tym razem oszuści mogą się podszywać pod policjantów.

Nie sugerujcie się tym, co wyskakuje na ekranie

fot. niebezpiecznik.pl

Jak pokazuje zrzut ekranu z Niebezpiecznika, numer można łatwo sfabrykować. Do użytkowników telefonów nie dzwoni 997, a +48997. Każda osoba może zadzwonić z takiego numeru. Służą do tego popularne bramki GSM czy SMS. Jest to tzw. spoofing telefoniczny, czyli podszywanie się pod cudzy numer telefonu.

 

Jak działają oszuści?

 

 

Najprawdopodobniej będą oni starali się wyłudzić dane osobowe i logowania do banków, pieniądze lub spróbują przekonać użytkowników do instalacji złośliwego oprogramowania.  

W przypadku takich sytuacji, najlepiej od razu się rozłączyć i skontaktować się z najbliższą jednostką policji, aby wyjaśnić sprawę lub zgłosić potencjalną próbę oszustwa. Warto dodać, że funkcjonariusze nie korzystają z numeru alarmowego, żeby skontaktować się z obywatelami.

Piotr Bunkowski / niebezpiecznik.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe