"Świeć przykładem" szczególnie o tej porze roku

  • 06.10.2021, 12:23
  • Redakcja / KPP Starogard Gdański
"Świeć przykładem" szczególnie o tej porze roku fot. KPP Starogard Gdański

Podziel się:

Oceń:

W okresie jesienno-zimowym używanie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne. Wcześniej zapadający zmrok i zmniejszona widoczność powoduje, że pieszy jest czasem niewidoczny dla kierującego. Nawet mały odblask poprawia naszą widoczność i może uratować życie. W ramach akcji „Świeć przykładem”, policjanci wręczali śpieszącym się do pracy opaski odblaskowe.

Obecne przepisy nakładają obowiązek używania elementów odblaskowych, gdy poruszamy się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach, bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Pieszy mający odblaski, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów.

 

"Świeć przykładem"

 

Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

O bezpieczeństwo swoich pracowników, którzy po zmierzchu czy przed świtem zmierzają do pracy lub wracają do domów, zadbała jedna z miejscowych firm, która nawiązała w tym zakresie współpracę ze starogardzkimi mundurowymi. Policjanci w ramach akcji „Świeć przykładem”, wręczali osobom śpieszącym się do pracy opaski odblaskowe oraz zachęcali do ich noszenia.

Funkcjonariusze przypominają, że bycie widocznym równa się temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - czy to zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie słabej widoczności.

 

Jak nosić elementy odblaskowe?

 

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Warto nosić odblaski także w mieście. Nie wszystkie odcinki drogi są dobrze doświetlone, a widoczność kierującemu często ograniczają elementy architektoniczne, drzewa lub padający deszcz.

Redakcja / KPP Starogard Gdański

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe