Czy wiesz, jak działa kultura? I Tczewska Konferencja Działaczy Kultury za nami

  • 09.10.2021, 15:00
  • Barbara Jackiewicz
Czy wiesz, jak działa kultura? I Tczewska Konferencja Działaczy Kultury… mat. prasowe CKiS

Podziel się:

Oceń:

Centrum Kultury i Sztuki po raz pierwszy w Tczewie zorganizowało konferencję "Kultura - jak to działa?", na którą zaprosiło specjalistów z dziedziny managementu, koordynacji i animacji kultury. Spotkaniom i dyskusjom przyświecał cel, by wypracować politykę sprzyjającą rozwojowi działalności kulturalnej w Tczewie, ale i pobudzić mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Miała temu pomóc wymiana dobrych praktyk i doświadczeń innych, prężnie działających ośrodków kultury.

1 października w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki zgromadziły się środowiska kulturalne — przedstawiciele instytucji, samorządu, organizacji pozarządowych, działaczy, twórców i animatorów, by wziąć udział w I Tczewskiej Konferencji Działaczy Kultury pt. "Kultura — jak to działa?". 

 

Prelegenci - specjaliści od kulturyW pierwszej części konferencji do dyskusji zaproszono prelegentów, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i aktywnościami w tej dziedzinie. Barbara Frydrych, menedżerka kultury i pracownik samorządowy z Gdańska zwróciła uwagę, że aby kultura dobrze działała, musi być w lokalnym urzędzie opracowana polityka kulturalna, która opisuje zarówno system nagród, grantów, dotacji, stypendiów i innego wsparcia, ale także programy edukacji kulturalnej, i — przede wszystkim — określa priorytety, którymi kierować się mają instytucje kultury, by pobudzać twórczość artystyczną na danym terenie.

Jako dyrektorka Biura Prezydenta ds. Kultury w Gdańsku, Barbara Frydrych szczegółowo opowiadała o zasadach funkcjonowania tego organu, jaka jest jego rola i w jaki sposób pobudza twórczość na terenie Gdańska:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Postępujemy zgodnie z programem operacyjnym, w którym najważniejsze są cztery filary: organizacje pozarządowe, artyści, instytucje kultury i dziedzictwo kulturalne rozumiane szerzej niż dziedzictwo narodowe.

~Barbara Frydrych, Urząd Miejski w Gdańsku

 

 

O sile kultury miejskiej stanowią twórcy, organizacje pozarządowe i instytucje kultury. Świadome miasto tworzy programy, obejmujące wszystkich aktorów na scenie kulturalnej, uwzględniając także nowe środowiska, kolektywy artystyczne i grupy nieformalne, zwłaszcza tworzące się oddolnie wśród młodych ludzi. 

Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, specjalistka w zakresie polityki kulturalnej i pracownik samorządowy, mówiła o tym, że polityka kulturalna w danej miejscowości jest, jeżeli decyduje się na wydanie choćby złotówki na cel związany z kulturą. Skupiła się na tym, jak powinna ona wyglądać, by spełniała postawione cele. Wymieniła trzy filary dobrej kultury:

  1. diagnoza i pobudzanie potrzeb odbiorców,
  2. wspieranie różnorodności środowisk twórczych,
  3. polityka kulturalna będąca spójnym elementem rozwoju miasta wraz z zasobami: dziedzictwem, pamięcią, tożsamością miejsca i ludzi.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W dzisiejszym rozumieniu kultury patrzymy nie tylko na środowiska twórcze, ale na ludzi, którzy współtworzą kulturę miasta, kulturę miejsc, którzy wpływają na to, w jakiej żyjemy przestrzeni. Powinniśmy patrzeć szerzej niż tylko na środowiska artystyczne.

~Aleksandra Szymańska, IKM Gdańsk

 

Obecnie ważne jest także otwarcie się instytucji kultury na ludzi - wychodzenie do miejsc, gdzie mieszkańcy przebywają, do organizacji pozarządowych, by móc wspólnie realizować różnorodne projekty kulturalne i kreować kolejne.

Kolejny rozmówca, Andrzej Stelmasiewicz mający doświadczenia w łączeniu kultury i biznesu, fundator Fundacji Wspólnota Gdańska wskazywał, że bez pieniądza publicznego nie ma działalności kulturalnej, ale liczy, że z czasem też kapitał prywatny szerzej zacznie finansować kulturę. Postawił ważne dla mieszkańców Tczewa pytanie: Co łączy wszystkich tczewian? Mówił o wadze i roli edukacji kulturalnej, postrzeganej nie tylko jako szkoła czy warsztaty, ale także codzienne działania. Zdefiniował także kulturę i sztukę:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Sztuka powinna przede wszystkim dbać o możliwie wysoki poziom artystyczny i może być elitarna, natomiast kultura nie musi reprezentować nie wiadomo jakiego poziomu artystycznego, ale powinna być możliwie powszechna.

~Andrzej Stelmasiewicz, Fundacja Wspólnota Gdańska

 

Podkreślał rolę edukacji kulturalnej w przestrzeni publicznej podając przykład umieszczania na ulicach miasta rzeźb współczesnych przez Fundację Wspólnota Gdańska, jako dobrą praktykę zbliżania i oswajania "przeciętnego mieszkańca" z nowymi trendami w sztuce.

Alicja Jelińska jako koordynatorka komisji ds. kultury Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot, ale także twórczyni zwróciła uwagę, że w mniejszych ośrodkach kwestie kultury są łączone np. z turystyką, sportem i rozwojem społecznym, gminom często brakuje strategii, a nawet działu zajmującego się kulturą.

Wyjaśniła także, na jakim obszarze i czym zajmuje się Obszar Metropolitalny.

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Realizujemy różne projekty, które w metropolii byłoby trudno realizować w ramach jednego miasta, czyli kwestie transportu ekologii, ale także kultury.

~Alicja Jelińska, Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot

 

 

Warsztaty grupowe - jak powinna wyglądać kultura?

 

Po części panelowej i przerwie na lunch odbyły się warsztaty dla czterech grup roboczych: twórców, przedstawicieli instytucji kultury, członków organizacji pozarządowych oraz... urzędników, których obecności zabrakło, a szkoda, bo działaczom brakuje informacji, na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca na linii środowiska artystyczne - urząd, i jakie priorytety ma samorząd w kształtowaniu kultury w mieście. Grupy robocze wymieniały doświadczenia, podawały przykłady dobrych praktyk, nawiązywały kontakty, które w przyszłości mogą zaowocować nowymi pomysłami. 

Uczestnicy Konferencji szukali odpowiedzi na pytania, jak działa kultura, jak powinna wyglądać w naszym mieście, czego potrzeba, aby oferta kulturalna była lepiej dopasowana do potrzeb tczewian, a środowiska twórcze mogły intensywnie się rozwijać. 

Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki podsumował całodniowe spotkanie w krótkim wystąpieniu:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Liczymy na to, że konferencja przyczyni się do polepszenia sytuacji w zakresie działalności artystycznej w mieście i aktywność mieszkańców (...) Chcielibyśmy wymieniać się doświadczeniami, jak najściślej ze sobą współpracować. Czeka nas praca, czeka nas proces, zwieńczeniem którego będzie sytuacja dla wszystkich bardziej komfortowa, dająca szansę na rozwój miasta w dziedzinie kultury 

~Tomasz Hildebrandt, Centrum Kultury i Sztuki

 

Wśród wniosków pojawił się pomysł powstania jednego kalendarza imprez spinającego wszelkie inicjatywy kulturalne w mieście. Potrzeba jest lepsza komunikacja między organizacjami kulturalnymi, a Centrum Kultury i Sztuki mogłoby być jednostką, która łączyłaby i koordynowała działania w zakresie kultury. Część uczestników wskazywała, że brakuje inicjatyw zachęcających młodych do rozpoczęcia przygody ze sztukami, muzyką, teatrem i innymi. 

Niebawem powstanie dokument podsumowujący konferencję, dający podstawę do dalszej pracy i integracji środowisk twórczych i kulturalnych. Znajdą się w nim m.in. wszystkie pomysły, jakie wypracowane zostały podczas części warsztatowej oraz dobre praktyki przedstawione przez prelegentów.

Barbara Jackiewicz

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe