Wyzwania edukacji i braki kadrowe. O oświacie w Tczewie z Adamem Urbanem [ROZMOWA]

  • 13.10.2021, 07:18
  • Redakcja
Wyzwania edukacji i braki kadrowe. O oświacie w Tczewie z Adamem Urbanem… fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

O edukacji, sytuacji nauczycieli i możliwej nauce zdalnej z zastępcą prezydenta Tczewa, Adamem Urbanem, rozmawiała Aleksandra Hotowy.

Święto edukacji

 

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji, prezydent Mirosław Pobłocki przyznał nauczycielom 19 nagród. Zostaną one wręczone w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2, podczas uroczystości związanej z 60-leciem placówki. Obchody rozpoczną się o godz. 9:15.

W przeddzień święta pracowników oświaty, warto spojrzeć na statystki ich dotyczące. W dziewięciu tczewskich samorządowych szkołach podstawowych pracuje 621 nauczycieli oraz 171 pracowników administracji i obsługi, a w samorządowym Przedszkolu nr 8 – 20 nauczycieli i 18 pracowników obsługi.

 

Nauka zdalna powraca?

 

Tymczasem, edukacja podczas pandemii koronawirusa jest wystawiona na próbę. Wśród rodziców i uczniów pojawia się obawa dotycząca możliwej, ponownej nauki zdalnej. Czy jest ona związana z zachorowalnością na COVID-19?

 

Z tych danych, które posiadamy i na bieżąco analizujemy przypadków zachorowań od początku września było około kilkanaście, wśród nauczycieli, pracowników administracji i obsługi w szkołach. Tak samo około kilkanaście klas było skierowanych na naukę zdalną. Tutaj nie można mówić o tym, że klasy były skierowane na kwarantannę, bo obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że jeżeli ktoś jest po dwóch szczepieniach jej nie podlega. Natomiast, z racji organizacyjno-technicznych jeżeli są jakieś zachorowania w klasie lub klasa miała kontakt z osobą chorą, musi przejść na naukę zdalną w całości, bo nie sposób zorganizować zajęć żeby np. 10 dzieci miało naukę zdalną, a pozostałe stacjonarną, w szkole.

- Adam Urban, zastępca prezydenta Tczewa

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Prezydent Adam Urban przyznaje, że widać tendencję wzrostową zachorowań. Czy pracownicy oświaty są zaszczepieni przeciwko COVID-19?

 

Myślę, że zdecydowana większość pracowników jest zaszczepiona. Możemy też wesprzeć się tutaj danymi, które są dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia, aczkolwiek tam liczba osób zaszczepionych jedno bądź dwiema dawkami jest podana w odniesieniu do liczby mieszkańców zawartych na stronach GUS-u. [...] Zgodnie z tym co jest tam zapisane, blisko 55% a osób, mieszkańców Tczewa jest zaszczepionych dwiema dawkami.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Brakuje nauczycieli

 

Niedawno pojawił się apel Pomorskiej Rady Oświatowej związany z zaniepokojeniem dotyczącym braku młodych nauczycieli. Czy taki problem jest zauważalny w Tczewie? 

 

Niestety jest to związane z kwestią wysokości wynagrodzeń i z tym, jakim powodzeniem cieszą się określone kierunki nauki. Zawsze jest też kwestia prestiżu, kwestia wynagrodzenia, także kwestia mody i trendów. To są problemy, z którymi generalnie mamy do czynienia w sferze działań i finansów publicznych, w sferze społecznej.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Adam Urban przyznaje, że każda zmiana w edukacji powinna być zaplanowana z wyprzedzeniem, nawet wieloletnim. 

 

Jeżeli policzymy sobie ile lat trwa edukacja, to mamy kilkanaście lat. Jeżeli ktoś chciałby na poważnie ocenić efekty pozytywne lub negatywne wprowadzonych reform, musiałby poczekać kilka lat, aby to zbadać. 

My wprowadzamy w naszym kraju reformy co kilka lat, często ze sobą sprzeczne. W większości, nie dajemy sobie tych kilku lat, aby ocenić te zmiany.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zmiany, które są wprowadzane w związku z edukacją mogą w pewien sposób odstraszać tych, którzy chcieliby podjąć konkretne studia:

 

Osoby wybierające kierunek nauczycielski czy chociażby pielęgniarski, powinny wiedzieć idąc na studia na co się decydują - na jakie warunki pracy i płacy oraz czego mogą oczekiwać w pracy w danym zawodzie. Nie powinno być takiej sytuacji, że ktoś wybiera kierunek rozwoju zawodowego, a później dowiaduje się, że co chwila następują jakieś zmiany.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Całą rozmowę z zastępcą prezydenta Tczewa, Adamem Urbanem wysłuchacie tutaj: 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe