Znowu zaczęły się kradzieże na cmentarzach. Jak ich uniknąć?

 • 14.10.2021, 09:12
 • Redakcja / Policja Pomorska
Znowu zaczęły się kradzieże na cmentarzach. Jak ich uniknąć? fot. Policja Pomorska

Podziel się:

Oceń:

Policjanci apelują o czujność podczas porządkowania grobów bliskich. Łupem złodziei oprócz zniczy, kwiatów, często padają także torby z portfelami oraz kluczami do mieszkania.

Za kilka tygodni Wszystkich Świętych - to czas porządków na cmentarzach, czyszczenia pomników, przystrajania ich kwiatami oraz zniczami. Szybko zapadający zmrok, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz skupienie się na porządkowaniu, może odwrócić uwagę od tego, co dzieje się wokół nas. Możemy nie zauważyć oraz nie usłyszeć, kiedy złodziej sięgnie po naszą torbę, w której nierzadko znajduję się portfele z dokumentami, karty płatnicze, telefony czy klucze do mieszkania. Złodziej znajdzie w niej też informacje o naszym adresie.

 

Te wszystkie okoliczności mogą sprawić, że zanim zorientujemy się, że nas okradziono, zaalarmujemy policjantów, dojedziemy do naszego mieszkania często zlokalizowanego w innej części miasta, może zostać ono okradzione. Przestępcy będą mieli sporo czasu, zanim zastrzeżemy kartę bankomatową, dodatkowo nasze dane mogą posłużyć do zaciągnięcia kredytu bez naszej wiedzy. Dlatego policjanci apelują o czujność podczas pobytu na cmentarzu.

- policja

 

Przedświąteczny okres to także czas, kiedy łupem złodziei padają kwiaty, wiązanki, znicze oraz dekoracje pomników

 

Warto zwrócić uwagę na kilka zasad, które mogą uchronić przed kradzieżą:

 

 • Znicze nierzadko kosztują nawet kilkadziesiąt złotych, a kupienie nowych to kolejny wydatek. Zastanów się, czy nie warto kupić zniczy zalewanych, czyli takich, w których nie da się wymienić wkładu. Ten, jeżeli zostanie zapalony, zniechęci złodzieja.
 • Nasze znicze możemy oznaczyć np. niezmywalnym markerem. Wówczas staną się nieatrakcyjne dla złodzieja.
 • Zapoznaj się z ofertami firm zajmujących się budową pomników - te często świadczą dodatkowe usługi, takie jak np. przytwierdzenie na stałe kamiennych wazonów, czy lampionów. Mogą także wygrawerować na nagrobkowych akcesoriach napis identyfikujący zmarłego.
 • Sztuczną wiązankę, czy wieniec także można podpisać imieniem i nazwiskiem zmarłego, używając niezmywalnego markera. Ten zabieg może uchronić dekorację przed kradzieżą.
 • Wśród firm oferujących ubezpieczenia znajdziesz ofertę, która zajmie się ubezpieczeniem pomnika.
 • Wybierając się na cmentarz, nie zabieraj ze sobą większej sumy pieniędzy lub innych wartościowych rzeczy.
 • Nie trzymaj w reklamówce portfela, kluczy do mieszkania czy telefonu.
 • Nie odwieszaj, nie odkładaj na ławce torby z wartościowymi rzeczami.
 • Najcenniejsze przedmioty miej przy sobie, najlepiej w wewnętrznej kieszeni.
 • Jeżeli ktoś swoim zachowaniem wzbudzi twój niepokój, będzie cię obserwował, bez celu przemieszczał się po cmentarzu, zabierał znicze lub kwiaty, to zawiadom policję.

 

W ciągu ostatnich tygodni na terenie naszego regionu policjanci odnotowali siedem tego typu przestępstw. Sprawcy zazwyczaj działają w ten sam sposób - wykorzystują nieuwagę ofiary i kradną całą torbę bądź wyciągają z niej tylko portfel. Ofiara najczęściej orientuje się dopiero po zakończeniu prac porządkowych, gdy zamierza wrócić do domu.

Redakcja / Policja Pomorska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe