"Tczew Od Nowa" z interpelacją w sprawie Karty Mieszkańca

  • 14.10.2021, 12:08
  • Redakcja
"Tczew Od Nowa" z interpelacją w sprawie Karty Mieszkańca fot. UM Tczew / Pexels

Podziel się:

Oceń:

Kolejne podmioty dostrzegają nieprawidłowości w funkcjonowaniu tczewskiej Karty Mieszkańca.

Już na początku października informowaliśmy o ukrytych podwyżkach związanych z wprowadzeniem Karty Mieszkańca Tczewa. Okazało się, że ceny płatnych wydarzeń kulturalnych, warsztatów i zajęć są nieproporcjonalne w stosunku do cen podstawowych, oferowanych w innych, np. trójmiejskich miejscowościach. 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Karta Mieszkańca Tczewa. Faktyczne zniżki czy ukryte podwyżki?

 

Tym razem kwestię fikcyjnych zniżek poruszył klub radnych "Tczew Od Nowa". Jego członkowie wystosowali interpelację w sprawie zmian dotyczących działania Karty Mieszkańca, którą uzasadniają następująco: 

 

Zastosowanie ulg dla posiadacza karty mieszkańca, co do zasady jest bardzo dobrym rozwiązaniem, wspierającym mieszkańców. Jest jeden warunek, który natomiast musi zostać spełniony, czyli płatność 100% musi odzwierciedlać realną średnią cenę rynkową za daną usługę. Możemy wtedy mówić o tym, że mieszkaniec otrzymał zniżkę, zaś nie-mieszkaniec czy osoba z niewyrobioną kartą płaci realną kwotę.

W wielkim skrócie, dziś mieszkaniec z kartą płaci przy niektórych propozycjach cenę normalną (chociaż mówi mu się, że otrzymał rabat 50% to otrzymuje np. 5% rabatu do starych cen), zaś osoba bez karty musi zapłacić cenę zbyt zawyżoną, w stosunku do średnich cen za usługę, nawet do ok. 100%.

Doprowadziło to do kuriozalnej sytuacji, zwłaszcza w przypadku kultury, w której dane warsztaty czy koncerty w CKiS są droższe, niż w pozostałych miejscach w woj. pomorskim. Tym samym warsztaty organizowane przez CKiS stały się dla wielu osób (bez karty mieszkańca) niedostępne i nieatrakcyjne cenowo, przez co znacznie spadła ilość osób zapisanych. Jeszcze przed pandemią trudno było się na warsztaty dostać i już w połowie sierpnia listy były pozamykane.

Spowoduje to ograniczony wpływ do kasy CKiS, tym samym to miasto Tczew będzie musiało więcej dotować tę jednostkę lub jednostka będzie musiała jeszcze bardziej ograniczyć działanie. Mieszkańcy gmin ościennych mając do wyboru droższy spektakl, koncert itp. w Tczewie lub tańszy (nawet z dojazdem) poza Tczewem, wybiorą inne miasto. Przykład został przedstawiony przez redaktora Repińskiego z TV TETKA w Pytaniach do Prezydenta, odcinek 247. Redaktor przedstawił cenę koncertu Starego Dobrego Małżeństwa. Koszt 70 zł dla mieszkańców posiadających kartę, 140 zł dla pozostałych. Trzeba wziąć pod uwagę, że poza Tczewem koncert SDM w pełnej odpłatności też kosztuje ok 70-80 zł. Mamy więc w praktyce wzrost dla nieposiadających karty o blisko 80-100%.

W ten sposób niszczy się kulturę a nie ją rozwija! Tczew może stać się znany w województwie jako mało atrakcyjne miasto z drogimi wydarzeniami kulturalnymi. Naszym zdaniem, twierdzenie Prezydenta Miasta Tczewa, że w ten sposób chce chronić mieszkańców jest nie do obrony.

- Tczew Od Nowa

 

Radni proponują, aby rabat dla mieszkańca był udzielany od średniej rynkowej ceny warsztatów, występów, czy koncertów w danym rejonie. Podkreślają oni, że "wprowadzenie wyższych opłat jest jak kara. Zniechęca to do odwiedzin naszego miasta i korzystania z kulturalnych wydarzeń".

O nieścisłościach mówi Marcin Kussowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Nie chcielibyśmy, aby nasze miasto było tylko dla zamieszkujących w nim osób. Staniemy się nieatrakcyjni cenowo dla ościennych gmin i miast. Przy obecnym rozwiązaniu, na niektóre koncerty będzie się opłacało jeździć chociażby do Trójmiasta - nawet z przejazdem, kawą i ciastkiem na miejscu - zamiast pójść do CKiS w Tczewie na to samo wydarzenie. Robi się to kuriozalne i prowadzi do niszczenia lokalnej kultury. Nam się wydaje, że podstawową ceną w Tczewie powinna być ta średniorynkowa. Od tej ceny powinien być udzielony rabat, który ustaliłaby komisja od Karty Mieszkańca. Nie uderzamy naszą interpelacją w Kartę Mieszkańca, bo uważamy, że jest bardzo przydatna. Chodzi nam o zastosowanie średniorynkowych cen.

- Marcin Kussowski, Tczew Od Nowa

 

Urząd Miasta Tczewa najprawdopodobniej powoli zaczyna dostrzegać uchybienia w proponowanym przez siebie programie. Już w sierpniu, po interwencji naszej redakcji, wydłużone zostały bowiem godziny działalności punktów, w których można odbierać Kartę Mieszkańca. Czy tym razem urząd zdecyduje się na zmodernizowanie założeń miejskiej oferty?

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Po naszej interwencji Kartę Mieszkańca Tczewa odbierzesz także po południu!

 

Pełną treść interpelacji radnych klubu "Tczew Od Nowa" znaleźć można w załączonym pliku.

Redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
+
+ 23.10.2021, 17:31
kulture niszczy ta banda tczew od nowa kussowski brzondkowski i te jego riot owcy skom laki farmazony dawny tczew forum oj biedule

Pozostałe