Komu służy Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych?

  • 04.10.2017, 14:03 (aktualizacja 04.10.2017, 14:32)
  • Wojciech Stobba
caon_na_strone.mp3
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Z prośbą o wyjaśnienie kilku kwestii związanych z funkcjonowaniem tczewskiego Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych zgłosił się do Radia Tczew jeden ze słuchaczy.

Pan Seweryn chciałby korzystać z oferty CAON-u razem ze swoją 4-letnią wnuczką cierpiącą na rdzeniowy zanik mięśni. Twierdzi jednak, że dostęp do placówki jest utrudniony. - Obiekt został wybudowany za publiczne pieniądze, ale działalnością przypomina prywatną firmę - mówi nasz słuchacz. Pan Seweryn zwraca uwagę m.in. na brak ulg, z których mogliby korzystać niepełnosprawni.

Przypomnijmy, że znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej CAON jest częścią Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie i służy przede wszystkim podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Korzystają oni z basenu czy rehabilitacji w ramach zajęć przewidzianych w indywidualnych programach terapeutycznych. CAON może jednak świadczyć różnego rodzaju usługi odpłatnie każdemu, zarabiając w ten sposób na swoje utrzymanie. O wyjaśnienie zasad na jakich funkcjonuje Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie poprosiliśmy Wojciecha Rinca, dyrektora ZPS:

- Wiele osób przychodzi do nas i pyta o zajęcia rehabilitacyjne, które zostały im przepisane. Nie mamy jednak podpisanej umowy z NFZ, dlatego możemy realizować takie zajęcia jedynie odpłatnie. Cennik poszczególnych usług został ustalony przez Zarząd Powiatu. Jako dyrektor nie mam możliwości wprowadzenia ulg dla wybranych klientów - takie prawo musiałoby nadać mi starostwo powiatowe, czyli organ prowadzący - dodaje Wojciech Rinc.

Jest jednak możliwość wzięcia udziału w nieodpłatnych zajęciach rehabilitacyjnych prowadzonych w CAON-ie. Taką szansę dają finansowane np. z PFRON-u projekty prowadzone przez stowarzyszenia czy organizacje pozarządowe. Posłuchajcie naszego reportażu, aby dowiedzieć się, jak można się do nich zgłosić.

Wojciech Stobba

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
SEWERYN
SEWERYN 04.10.2017, 16:53
Nieodpłatnych zajęć rehabilitacyjnych prowadzonych w godzinach popołudniowych nawet nie widziałem więc kto i kiedy je prowadzi? Ponadto wnuczka potrzebuje opiekuna ,czy taki opiekun może czynnie uczestniczyć w zajęciach ,czy PEFRON za niego zapłaci ? Na to p dyrektor nie odpowiedział Na ulgowe korzystanie z basenu nie jest potrzebny kontrakt z NFZ ale dobra wola władz powiatu której ewidentnie brakuje Kolej też nie ma kontraktu z NFZ a ulgowe bilety sprzedaje niepełnosprawnym i ich opiekunom Niepełnosprawni są traktowani po macoszemu a to im miał ten ośrodek służyć a działalność komercyjna ma priorytet

Pozostałe